Unity JavaScript Temelleri

Unity JavaScript Temelleri

Çok istek geldi dayanamadım :) Unity'i indirip kurduğunuzu çalıştırabildiğinizi farzediyoum. Zaten bunu becerememişseniz bilgisayar kullanmak konusundaki eksiklerinizi giderin öncelikle. Hayatında kod yazmamış ya da kodları anlamadan copy paste yapan kitle için anlatıyorum. Sonra vay efendim çok basit demeyin.

Öncelikle kurulum faslı var. Åžuradan unitydevelopu indirin. technology.blurst.com/examples/UnityDevelop.zip
      zip'i C:\Program Files\UnityDevelop dizinine açın. Burası önemli yoksa düzgün çalışmaz.
      Unitydevelop'un kod tamamlama özelliğinin düzgün çalışması için piecesinteractive.se/files/unity_classes_3_3.zip adresindeki dosyayı indirin. Zip'in içindekileri C:\Program Files\UnityDevelop\Classes dizinine atın. "üzerine yazayım mı abey" sorusuna evet deyin.

Unity'i başlattık. Create new project'i seçip kafanıza göre bir isim verin. Package'lara gerek yok şu an için. seçmeyin hiçbirini. Unity açıldı süper.
      Menu'den "Edit->Preferences"'i seçin. "External Script Editor"'un karşısındaki alana tıklayıp oradan Browse'u seçin. "C:\Program Files\UnityDevelop\" dizinine gidip unitydevelop.exe'yi seçip Open'a basın. Default Script editoru unitydevelop yaptık. Åžimdi çalışıp çalşımadığını deneyelim.

Project panelinde boş bir sağ tıklayın. Çıkan menu'den Create->Javascript'i seçin. NewBehaviourScript mavi mavi göz kırpıyor. Adını kafanıza göre değiştirin. Yanlışlıkla başka yerlere tıkladıysanız NewBehaviourScript kaldıysa dosya adı, NewBehaviourScript'i seçip F2'ye basın. Proje elemanlarının adını değiştirmek için kısayol F2'dir aklınızda bulunsun.

Yarattığınız script dosyasının önünce minicik Js yazmaktadır. Sevin onu. Nazikçe çift tıklayın. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, karşınıza bu çıkacak:

İşte bütün gizemli olayların döndüğü yer burası. Update() bir fonksiyondur. saniyede defalarca çağırılır. Oyunla alakalı(nesneleri hareket ettirmek gibi) bütün olaylar bu fonksiyon içinde halledilir.

Åžimdi ilk kodumuzu yazalım ve ctrl+s ile save edelim.

PHP Source Code

1. function Update ()
      2. {
      3. print("Merhaba Unity");
      4. }

şimdi bu scriptin çalışabilmesi için bir GameObject'e eklenmesi lazım. Project panelindeki script dosyasını Hierarchy panelindeki Main Camera'nın üzerine sürüklerip bırakın. Unity Aktifken Ctrl+Shit+C'ye basarak konsolu açın. Yukarıda Play var böyle üçgen misali ona basın. eğer başından beri her şeyi doğru yapmışsanız şuna benzer bir görüntü olması gerek

Tekrar play'e basıp durdurun. Voila ilk kodunuzu yazdınız. Devamında değişken nedir, fonksiyon, veri tipleri, temel javascript işlemleri nasıl yapılır onları anlatacağım. Zormuş hacı ders hazırlamak bu arada.
      Biraz araştırdım Türkçe dersler ne alemde diye. Üç farklı kişi tarafından hazırlanmış video dersler gördüm. Terrain nasıl yapılır, Fps kontroller ekleyelim, şimdi de ateş edelim şeklinde. Birisi 100 sayfalık çeviri yapmış ki gayet güzel. Bir de dailymotion'da bir video gördüm scripting temelleri adı altında. Peki değişkenler, program kontrol ifadeleri, döngüleri kısaca geçip unity'de basit bir oyun nasıl yapılır üzerinden mi anlatayım? Ben eski aşkım C#'a döndüm. Javasciptle kodladığım basit bir side scroller vardı. Grafikler dışında her şey tamam. Onu C#'a aktarıyorum. Yoksa C# üzerinde mi devam edelim.