Oyun yapmak kolay mı sandınız :)

Oyun yapmak kolay mı sandınız :)

Rayman Legends oyununu çoğunuz bilirsiniz.Youtube da gezinirken oyunun tasarımı hakkında bu videoya rastladım.Åžimdiden söyleyeyim ingilizce.Sadece görmeniz açısından paylaşıyorum. Bazılarınız 2d oyun yapmaya ne var falan diyorsunuz o yüzden paylaşamadan edemedim :)

Oyun yapmak sabır istiyor arkadaşlar.Türk oyun sektörünün çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum sadece sabırlı olmayı öğrenmemiz lazım.Bir oyun yapmaya başlıyoruz tek kişi ile 3 ayda bitsin istiyoruz.Yarı yolda bırakıyorsunuz onca emeğiniz boşa gidiyor.Ayırca direk Call of Duty , GTA , Battlefield oyunları yapmaya çalışmayın. 1 tane mini oyun yapsanız en azından ben bu oyunu yaptım diyebilirsiniz.

Oyunu başkaları için değilde kendisi için yapan birini görmedim şu forumda :) Sanal dünyaya neden gireriz ? Normal yaşantıda yapamadığımız şeyleri yapabilmek için.Risk almak sorun degil oyunda.Hatta gidip binaların tepesinden atlarız sürekli.Bunun altında yatan sebebi ise gerçek yaşantımızda yapamadığımız içindir.Peki sizin istekleriniz hep savaşmak mı ? Neden Bir yaz akşamı gün batarken , göl kenarındaki evinizden çıkıp bir sandalyeye oturup balık tutmuyorsunuz ? Bu hayal bazılarınıza çok sıkıcı gelebilir peki neden oyunlarda hiç köpek beslemiyorsunuz ? Evde köpek besleyemiyor çoğu kişi onun yerine neden oyunda bir köpeğimiz olmasın :)

LoL oyununu eskiden severdim ama bırakalı çok oldu.Türkiyeye gelmesiyle bıraktım.Sebebi ise bu türklerin akıl almaz hırsları. Tamam iyi hoş birşeyde oyunu eğlenmek için oynuyoruz.Strese sinir krizlerine gerek yok.Benim tavsiyem başkaları ne istiyor diye değil ben ne istiyorum diye bir oyun yaparsanız hiç istemeden ileride en iyi oyunlardan biri seçilebilirsiniz.

Neden oyun yaptığınızı kendinize bi sorun.Yolun başındayken daha genç ve zamanımız bol iken bunu en iyi şekilde değerlendirelim.Hazır grafiklerle hazır kodlarla yaptığınız oyun ileride tutunca o davadan o davaya girmek zorunda kalabilirsiniz.Telif haklarını hafife almayın.

Hepinize Başarılar Arkadaşlar. :)
      Arkadaşlar olan oyunları yapmak yerine farklı oyun yapsanız daha iyi olmazmı ? Mesela Call of Duty multiplayer varken , CS:Go varken Crysis varken neden sizin FPS oyununuz yada neden sizin FPS multiplayer oyununuz ? Adam CoD da uçak uçurup tank sürerken neden senin oyunundaki bir sürü bug ile uğraşsın.Eğer adama ilgi çekici birşey verirseniz o oyun bir sürü ödüle layık olabilir.Mesela HAWKEN oyunu bi FPS fakat robotlar savaşıyor.Adamlar insan degil robot savaştırıyor fikre gel.Bir sürü ödül aldı.

Tank of War oyunu da çok popüler oldu.Adamlar oyun için GERÇEK bir tank yaptılar.Videosunu herşeyini paylaştılar.Bir tank yapmak ucuz değil demek ki adamlar baya kazanıyor :) Sizin yapacağınız oyunları kötülemek istemiyorum ama bir stüdyo yada 5-6 arkadaş olmadığınız sürece Call of Duty 2 , Counter Strike 1.5 i geçemezsiniz.
      Monument Valley - Android-Apps auf Google Play

Unity 3d ile yapılan ilginç bir fikir örneği vereyim sizlere. Prensesin suratı bile yok.Bence daha güzel olabilirdi ama sade yapmak istemişler.Oyun sadece grafikten ibaret ve tek yaptığı ilerlemek :) Bunu oynayacağına eline al bi gazete bulmaca çöz çok daha iyi :D Ama adamlara bak bu fiyata kaç kişi indirmiş. Nerden baksan 700 milyar adamların cebinde.

Saçma bir fikir olabilir ama yapılmamış bir fikir bulun.

BayCrazyboy wrote:

@neu84 bu işler için elinde süper bir kaynak var, YouTube.com

Evet elimden geldiğince istifade etmeye çalışıyorum youtubedan ancak bazen türkçe olmayınca tam anlamıyorum. Tüm püf noktalarını kaçırıyorum defalarca izlesemde. O yüzden bi anlamı olmuyor izlemem. Sadece izliyip sonrada ezbere yapınca da çok kısıtlı kalıyor yapabildiklerim. Yaptıgım şeyleri yaparken neden yaptıgımı bile bilmiyorum bazen ezbere oldugu için. İşte bu nedenle kendi dilimde bu işi iyi bilen birileri anlatabilse bana, valla olayı bitirirm. Ama işte nerden bulacam.. bulsam bile baya pahalıdır bunun eğitimi.. :(

BayCrazyboy wrote:

İngilizce kaynak bile olsa, ufak tefek değişiklik yaparak geliştirmeye çalışırsanız, mantığını kavrayabilirsiniz.

Unity öyle bişey ki, inspectorden degişiklik yapıp oyunu çalıştırınca hemen değişiklik görülemeyebiliyor. Yani bazı özellikler bazı durumlar için geçerli olabiliyor, e işte o durumları da bilmeyince yaptıgım değişiklikten bişey anlamıyorum. Yapacak bişey yok, dediginiz gibi yapmaya devam edecem mecbur, düşe kalka yaparım belki bişeyler.

Teşekkürler.
      Abi, dava dan dava ya girersin falan demişsin, programcımısın git bi grafikere istediğini modellettir, parasını da ver, param yok diyorsan da asset store da ücretsiz modeller var, onları indir(licence leri oku) kullan. Hem grafik hem d de programlamayı aynı anda yapamazsınız.

FoxiDogi wrote:

Abi, dava dan dava ya girersin falan demişsin, programcımısın git bi grafikere istediğini modellettir, parasını da ver, param yok diyorsan da asset store da ücretsiz modeller var, onları indir(licence leri oku) kullan. Hem grafik hem d de programlamayı aynı anda yapamazsınız.

Hem modelleme hem programlama yapılabilir örnekten kendimi biliyorum. Ve ayrıca kendi fikirin olan bir oyundaki modeli başkasına yaptırmaya çalışınca istediğin sonucu vermiyor istedigin gibi olmuyor asset storedaki modelleri indiricendede hakim olamıyorsun oyununa entegre olmuyor güzel durmuyor oynanışı rahat olmuyor. Evet ya birbirini çok iyi anlıyan programcı veya artist lazım yada ikisini tek başına yapıcaksın

Okean wrote:

Hem modelleme hem programlama yapılabilir örnekten kendimi biliyorum. Ve ayrıca kendi fikirin olan bir oyundaki modeli başkasına yaptırmaya çalışınca istediğin sonucu vermiyor istedigin gibi olmuyor asset storedaki modelleri indiricendede hakim olamıyorsun oyununa entegre olmuyor güzel durmuyor oynanışı rahat olmuyor. Evet ya birbirini çok iyi anlıyan programcı veya artist lazım yada ikisini tek başına yapıcaksın

Orta-büyük çaplı projeler için herşeyi kendin yapamazsın. Örnekten kendimi biliyorum demişsin çalışmayı görsek de ona göre yorum yapsak daha iyi olur.

AcarX wrote:

Okean wrote:

Orta-büyük çaplı projeler için herşeyi kendin yapamazsın. Örnekten kendimi biliyorum demişsin çalışmayı görsek de ona göre yorum yapsak daha iyi olur.

Fikirin çalınmaması için henüz gösteremem sabretmen gerekiyor