Unity MultiPlayer Türkçe Ders Arıyorum

Unity MultiPlayer Türkçe Ders Arıyorum

Arkadaşlar Unity3d'de Multiplayer programlamak veya oyun yapmak için Türkçe ders aradım. Buldum ancak toplam 3 dersti ve hiç yeterli olmadı. Sizin bildiğiniz ders varsa buraya linkini veya direk dersi (Nasıl isterseniz) atabilir misiniz?

Åžimdiden teşekkür ederim...
      Multiplayer yapmak istediğin oyunun türü nedir? MMORPG mi? FPS mi? FPS bildiğim video var. Ama Türkçe değil. Türkçe bulman da zor. Bildiğim viddonun dersleri bayağı çok ve dersin 1 tanesi 10-15 dakika. Youtube'da quill18creates kanalını arat. Adam popüler. Sana bu kanalı tavsiye ederim ;)
      Multiplayer bağlantıları konusunda hem verimli hem Türkçe ders bulabilmen gerçekten çok zor(şuan için belki imkansız). Hangi alanda olursa olsun programlamayla ilgilenen birinin bir seviye İngilizce bilgisi olması bu açıdan önemli zaten(ayrıca yenilikleri de sağlıklı bir şekilde takip edebilmek için).
      Eğer kafanda MMOFPS veya MMORPG tarzı bir düşünce varsa kesinlikle bu düşünceyi kafandan söküp atmanı öneririm. Aksi takdirde seni çok yorucu ve caydırıcı bir süreç ve akabinde yüksek ihtimal ile hayal kırıklıkları bekliyor olacak. Sıfırdan kodlasan da, mağazadan bir paket alıp bu işe girişsen de durum böyle.
      Bay_Crazyboy , Navaeh verdiğiniz dersler için teşekkürler , az miktarda ingilizce bilgimle anlamaya çalışacağım artık yapacak bir şey yok :)

myasinay doğru söylüyorsun yorucu , sıkıcı olacağını biliyorum ancak yine de öğrenmek istiyorum.Büyük ihtimal de yarı yolda kalırım zaten ama bilgi sahibi olmuş olurum.

İngilizcem iyi olsaydı veya olursa ilk işim Multiplayer dersleri anlayıp Türkçe ders yayınlamak olacak :)
      Bizim tek eksiğimiz kıskanmamız mı desem artık cahilliğimiz mi desem. Bir şeyi bulunca ya başkalarına göstermemekte ısrar ediyoruz. Ya da o şeyi bulamayıp da bulduğumuzu sanıyoruz.
      Elinden güzel işler çıkanlar gördüm fakat hiç biri bu sektöre destek olmamış. Çok azı yardımcı olmuş dersler açısından hala terraindeyiz maalesef. Yabancılar yaptığı oyunu anlatarak hem bir oyun yapmış oluyor kullanıcıların gözü önünde hem de öğretmiş oluyor. Dolayısıyla yabancı kaynaklar da şart oluyor. Ha kötü mü ? Benim için değil ingilizce bilen bu işe gönül veren bir dostum için de değil (oyun geliştirmeye çalışan arkadaşlardan bahsediyorum) fakat ingilizce bilmeyen ya da az bilen bir arkadaşım ne yapsın ? Dersler onlar için yeterli değil. Ha diyebilirsiniz ingilizce bilmeyen birinin ne işi var oyun yapmakla o tartışılır fakat ingilizce bilip de bir oyunu taklit eden birindense hayal gücüyle tamamen başka bir dünya peşinde koşan arkadaş benim için farklıdır. Sonuç olarak hele ki multiplayer'i hiç tavsiye etmem usta çünkü sen bu oyunu gerçekten yapsan bile "hile" kavramıyla baş edemezsin. Hileyle baş edebilmek için hile yazabiliyor olman lazım ki bir programı biz istediğimiz tarzda çalışması için bile zor programlıyoruz. Programlanmış bir programı amacından farklı çalıştırmak da bilemiyorum yapabilir miyiz ? :)
      Be Wise, Be Wiser!

Nonamed But Effective wrote:

Bizim tek eksiğimiz kıskanmamız mı desem artık cahilliğimiz mi desem. Bir şeyi bulunca ya başkalarına göstermemekte ısrar ediyoruz. Ya da o şeyi bulamayıp da bulduğumuzu sanıyoruz.
      Elinden güzel işler çıkanlar gördüm fakat...

Hile olayını Unity kendisi hallediyor diye biliyorum (Network.InitializeSecurity) , hiç olmadı zaten eskiden Multiplayer oyunlara aşinayım , oynamak açısından değil kodlama açısından , çeşitli Anti-Hack'ler kodlayabiliyordum. En kötü ihtimal bütün oyuncu verilerini Host'a depolayabilirim. Bu durumda hile imkansız olur. Yalnız bütün verileri Host'a depolamanın sonucu olarak bana pahalı Host'a patlayacak bunun farkındayım yoksa lag olur. Zaten şuanlık amacım öğrenmek ve yeterli bilgiye ulaşınca Türkçe video çekip öğretmek , bir projem yok ama olabilir. Yani hala ders arıyorum...