Roll Ball

Zemin için Plane kullandım 2 boyutlu alan olduğundan ama evet resime şimdi bakınca farkettim gerçekten kötü duruyor.
      yuvarlaklar puanı artıran bonuslar veya paralar artık her neyse.Kırmızı siyah olmasının sebebi de aslında oyunun çok sıradan bir platform oyununa dönüşmemesi için normal bildiğimiz mario'daki paraları koysaydım çok sıradan olur gibi gelmişti.
      Evet Pc oyunu.Yani evet aslında bu tarzda oyunlar çok fazla bende örnek verebilirim yaparken araştırmıştım android için
      orgo: Orgo Roll Ball - Google Play'de Android Uygulamaları
      balance 3D : Balance 3D - Google Play'de Android Uygulamaları
      Space ball :Space Ball - Google Play'de Android Uygulamaları
      Aynı şekilde bilgisayar için de var buna da bir örnek vereyim :RollRollRoll - Free online games at Agame.com
      Hatta Unitynin resmi sitesinde verdiği ders ve asset store'da bir uygulamada var :unity3d.com/learn/tutorials/projects/roll-a-ball ve assetstore.unity3d.com/en/#!/content/1565
      eski nokialardaki bounce oyunuda bu tarz bir oyundur.
      Yani anlatmaya çalıştığım bu tarz oyunlar piyasada çok var.Bunları farklı yapan oynanış ve level tasarımıdır.ki yukardakilerin hepsinin birbirinden farkı olduğunu söyleyebilirim.
      Eline sağlık. Aslında bu oyun türü her daim oynanabilen, her daim piyasası olan bir oyun türü. Dediğin gibi bir çok örneği var.

Bu tür oyunlarda yapılması gerekenler.

*Yaklaşık 100 farklı level tarasımı.
      *Leveller tutorial gibi başlamalı, önce neredeyse dümdüz ilerleme, akabinde sağ sol dinamikleri, akabinde diğer oyunun fonksiyonları sırayla oyuna dahil olmalı.
      *Trigger eventler. ( finishin önündeki kapının açılması için, önce haritanın başka bir yerindeki butonun üstüne gelinmeli)
      *Yükseklik olgusu(yükselip alçalan asansörler, böylece oyuncu doğru zamanı kollayıp, asansörü denklemeye çalışır, denkleyemezse düşer, denklerse üstüne çıkıp doğru zamanda üst kattan devam eder.
      * Minimum 2 oyun türü, arcade mod, time trial mode. Arcade Mod(angry birds gibi 3 yıldız için bir süre belirlenir, 2 yıldız için süre belirlenir. Time trial ise süre sayacı bitmeden finishe ulaşmak.
      * Checkpoints. Büyüyen levellerde, çok fazla trigger varsa oyuncuyu çıldırtmamak gerekir. Zorluk seviyesini doğru ayarlamak için belli noktalara checkpoint konulabilir, oyuncu o checkpointi geçtikten sonra düşerse, geçtiği son checkpointte spawn edilir. (nasıl olsa süre akmaya devam ediyor, yıldızı düşüyor)
      * Yine doğru zamanlama ile oyuna atraksiyon katmak için, hareket eden kutular konulabilir, örneğin belli aralıklarla 3 kutu bir sağa bir sola hareket ediyordur. Oyuncu doğru zamanda aralarından geçer.
      *Artık her oyun için uzmanlar tarafından olmazsa olmaz denilen, achivements lar ve bonuslar. Belli yıldız sayısına ulaşınca achivement açılır, belli sürenin altında bitirmeye achivement açılır. hiç ölmeden haritayı bitirmeye achivement açılır.
      *Bonuslar da en en azından, 3-5 top çeşiti olabilir. Belli koşullar karşılığında oyuncu 2. 3. 4.. topu açmaya ve o toplarla oynamaya hak kazanır. Bu toplar fiziksel farklı özelliklere sahip olabileceği gibi sadece görselde kalabilir.

Bence yol haritası olarak önüne bunları koyarsan, git gide daha oynanabilirliği yüksek gerçek bir oyuna dönüştürebilirsin. Tabi başka arkadaşlarda beyin fırtınası yaparak güzel fikirler sunabilir. Lakin bu yazdıklarımın bir çoğunu (achivements, asansör, hareket eden kutular, checkpoints) unity ile biraz uğraşarak yapabilirsin. Zor değil, ama kolay da değil, çünkü biliyorum unity i kolay olmasına rağmen uğraştırıyor :)