Yaratıcılığınıza ihtiyacım var (mmorpg proje için fikirleriniz)

Yaratıcılığınıza ihtiyacım var (mmorpg proje için fikirleriniz)

Merhaba arkadaşlar zaman zaman ara versemde yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım projemde kendine özgün ve bir çok playerin dikkatini çekecek belki rpg mantığına yeni bir bakış acısı getirecek şeklde projemde karakter gelişimlerini i skiil sistemi karakter item karakter güç dengesi vs vs gerekli temel sistemleri en özgün olabilecek şekilde fakat klasik mmorpg mantığındanda uzaklaşmadan build ettim hemen hemen gereken bütün zemini sağlam bir şekilde oluşturdum ve playare verile bilecek max özgürlüğü tanımaya çalıştım şimdi sadece gerekli rütüşları yapıp modelleri ve hikayeyi oluşturduğum bu sistemlere giydirmek kaldı fakat projenin amacına ulaşması için sizinde fikirlerinize ihtiyacım var
      bir mmorpgde neler olmalı ? nasıl bir oyun dikkatinizi çeker v vs mmoorpg ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü öneriyi istiyorum !

fakat önce isterseniz neler yaptım ondan bahsedelim ;

sınıf sistemi kurdum oyunun alt tabanında bir hesap mekinası mantığında bir karakter ağacı çalışıyor bu sistem her framede karakterin özelliklerinden verilen ststlara itemlere skillerinize yani karakterle alakalı herşeyi hesaba katıp karakterin hız güç can savunma saldırı gibi özelliklerini hesaplıyor bu sistemin içerisine sahte bir değer sokmak yazılımcı bewn olmama rağmen beni bile zorladı buna rağmen dışarıyla ilişkisi olmayacak şekilde aynı sistemin klonunu oluşturdum ve iki sisteminde ulaştığı bütün değerlerin birbiriyle sürekli karşılaştırmaya soktum (Güvenlik her zaman önemli) bu sistemin etkisi ile aynı özelliklere sahip ve aynı eşyaları kullanıyor olsalar bile iki farklı sınıfın güç can vs özellikleri arasında farklı değerlere sahip olmalarını sağladım bu sayede sınıflar arası belirğin bir farklılık kendini gösterdi fakat her sınıfın kendine has avantaj yakalayacağı bir özelliği olmasını ve saldırı skill sistemlerinin bu avantajlı özellikler üzerinden şekil almasını sağladım diye biliriz ç bu sayede bütün sınıfların kendilerine ait gayet çekici yanları oluştu ve sınıflar arası bir denge oluştu

skill sistemi oluşturdum , her oyundaki her sınıfın kendisine özgü 100 adet skili var karakter ne yönde geliştirilmek isteniyorsa skill puanlar verilerek bu skilllerden 60 tanesi kullanılabilir ekstra olarak playerin bir skill oluşturma seceneği var yaratmak istediği skill için gerekli itemleri bir araya getirecek ve kurduğun sistem ona yeni bir skill tanımlıyacak bu şekilde playerlerin birbirine karşı büyük avantaj sağlaması ve ya oyun içindeki rekabetin çok daha ateşli hale gelmesi mümkün bu sistem için gerekli itemler canavarlardan düşer ve oyuncular arasında ticareti yapılabilir ama npclerde bulunmaz
      bir skill yaratma örneği veririsek
      1 skilin türünü belirleyecel item(yakın saldırı i büyü saldırısı , uzaktan salrıdı , zehir , heal , buff gibi)
      2 skilllin alansal mı yoksa tek mi yoksa çoklu saldırımı olduğunu belirleyecek item
      3 skilllin hasar oranını belirleyecek item (örneğin atağın %150)
      4 skillin elementini belirleyecek (örneğin element ateş ise skilli kullanırken ateş efekti kullanır) item
      5 skillin hangi mesafeden kullanılacağını belirleyecek item
      6 skillin mana ihtiyacını belirleyecek item
      7 skll tekrar kullanıma uygun olması ve kullanılırken gececek süreyi belirleyecek item
      8 skillin kalitesini belirleyecek item

bu 8 haneyi sistemimiz kombine edip playere yeni bir skill verir bu 8 hanedeki itemlerin birbiriyle sadece sınıf bakımından uygun olması gerekir hepsinin değerleri birbirinden farklı olabilir ve bu 8 hanedeki itemlerin içerisindeki bu değerlerin farklı olması bize devasal bir skill oluşturma yelpazesi sununar , her skill sınıfı için bu 8 hanenin 6 sının her birinde yer alabilecek 100 farklı değerde item düşünürseniz demek istediğimi anlarsınız tabi bunun için biraz permutasyon - kombinasyon bilginiz olmalı

oyunda hiyearşi , işte en önem vermek istediğim nokta burası , oyuna çaylak olarak başlarsınız zamanla statünüzü görev ve lvle yükseltirsiniz bir süre sonra clanlar oluşur her clanın bir sahibi vardır ve bunlar oyunda komutan statüsündedür sonra clanların bir araya gelmesinden Ordular oluşur her ordunun bşr sahibi vardır , ordu sahibinin statüsü generaldir , generaller içerisinde gerekli savaş başarısını gösterenler 2 üst statüye sahip olan meleklerin çoğunluğundan onay alırsa bir üst statü olan kadim statüsüne yükselir ç kadim statüsü sahip bir oyuncu ırkının kralı olmak için adaylık koyabilir ve diğer bütün oyuncular tarafından oylanıp kral seçile bilir görev süresi 1 aydır ve vergi alır ve daha bunu benzer kendi avantajları vardır . önceleri krallık görevi yapmış bir kadim melek statüsüne yükselmek içim adaylık koyar ve tanrı statüsündeki oyuncuların oylamasıyla çoğundan onay alırsa melek statüsüne yükselir . Melek statüsünde gerekli görevi yerine getirirse tanrı olmak için adaylık koyar ve hem tanrıların , hemde generallerin çoğundan onay alırsa tanrı olur ç Sıralamada en üstte bulunan tanrının statüsü ise Yüce İlahtır ç

her statude playerin statüsüne özel avantajları vardır bu oyun içerisindeki ticaretten can atak gibi temel özelliklerini bile kapsayacak derece yoğundur bu statü kazanmayı oyunda önemli hale getirir ve her statüde oyuncunun görevleri vardır . Mesala kral karşı ırka tapınak bölgesi için 48 saatte bir meydan okuya bilir ,ve bir savaş başlata bilirler . Melekler tapınak bölgesinde öldürülen canavarlardan eşya düşmesi için gereklidir partyde en bir tane melek olmalı bu bölgede değerli eşyalar düşer ama melekler bu bölgeye sadece bölge hükümdarlığı kendi ırkındaysa girebilirler , kadimlerın ve meleklerin statü yükselten görevleride bu bölgededir . Tanrılar barış bölgesinden ve savaş ganimetlerinden vergi alırlar
      pvp alanındaki yada savşlardaki kaosu büyütmek için canavar çağırabilirler , yüce tanrı ise oyunun tamamında söz sahibidir hava olaylarından diğer herşeye müdahale edebilir her iki ırkın haritasında elini kolunu sallaya sallaya gezer ve diğer tüm statülerin avantajını kullanır .

statü sistemini bu derece karmaşık ve yoğun yapmamın sebebi oyun içerisinde playerin karakterini etkin kılmak oyunda diğer oyunların aksine tekleşmek değil yanınıza yandaş toplamnız ve herkesle iyi gecinmeniz lazım , çünkü her statü bir başka statünün kaderinde belirleyici bir etkiye sahip bu sebeble güçlü bir sosyal bağın oluşmasını bekliyorum oyun içerisinde . bir kaç senaryo kurarsak , oyunda meleklerin onayladıkları ve kadim statüsüne getirdiğikleri biri melek statüsündeki arkadaşlardan her defasında red alıp hiç bir zaman melek statüsünde olamayada bilirdi ama bizim senaryomuzda olmuş ve karllığa aday oluyor genel oylamda birinci gelip kralda oluyor , fakat kral olunca tapınak için karşı ırka hiç meydan okuma yapmıyor i sırf meleklere gıcık olduğu için ve tapınak savaşının otomatik tekrar süresi olan 30 gün boyunca melekler tapınağa giremiyor görevlerini yapamıyorlar statüleri sabit kalıyor ve bunula beraber bu ırka tapınakta item düşmüyor kadimlerde görev yapamıyor bu sebebden ve değerli itemlerde düşmediği için bu ırk fakirleşiyor :) bir ırkın buhranı :) tabi bu durumu fark eden tanrı statüsündeki oyuncular kralı krallık görevi bitince birdaha hem kral seçilememesi hemde melek olmaması için adaylıklardan oy çoğunluğuyla men ediyor buda bir playerin gelecekle alakalı hayallerinin çöküşü oysa ki o yüce ilah olacaktı :)

atak sistemine gelince temelde kurduğumuz hesap makinasının bize verdiği atak değerini alıyoruz mesala 100 olsun
      sıradan bir atakta karşıya vereceğiniz hasar sizin atağınızla karakterinizin başarı oranı arasında bulan bir değerdir ve random olarak atanır mesela başarı oranınız 40 ise
      100 ile 100 x 0.4 arasında bir değerdir yani bazen 50 bazen 63 vs vs
      skill kullandığınızda ise
      atak x skill hasar oranı ile atak x skill hasar oranı x skill başarısızlık oranı arasında bir değer + skill ekstra hasarı
      örnek gösterirsek
      atak 100 olsun
      skill hasar oranı % 150
      skill başarısızlık oranı % 10
      skill ekstra hasar 15
      100 x 1.5 ile (100 x 1.5) x 0.1 arasında bir değer + 15 hasar verirsiniz mesala 123+15 gibi

evet arkadaşlar düşünün daha neler yapıla bilir ?