Announcement Unity Cloud Build Tutorial

Unity Cloud Build Tutorial

Unity Cloud Build nedir?

Yaptığınız projeleri github,svn,perforce sayfalarından birine yükledikten sonra bilgisayarınızı build almak için meşgul etmeden build almanıza yarar.
      Siz çalışırken belli aralıklarla Unity cloud sunucusunda otomatik build alabilir.
      1 senelik ücretsiz versiyonda 12 saatte 1 build alır. Yani 12 saatte bir Web player,Android ve iOS build alınır ve 3ünüde indirip kullanabilirsiniz.

Unity Cloud Build Tavsiyelerim:
      Bilgisayarınızdan 5dk içinde alabildiğiniz build için kullanmayın.
      Hemen anında Build işlemi başlamıyor ilk önce projeniz Git,SVN yada perforce sunucusundan unity cloud sistemine aktarılıyor sonra build sırasına geçiyor ve sıranız geldiğinde build alınıyor.
      Unity Cloud ücretli kullananlar öncelikli. Şuan fazla kullanan olmadığından sıranız hızlı gelebilir ama bu 6 ay sonra çok değişebilir ve çok uzun süreler beklemenizi gerektirebilir.
      Şuan 10dk ile 1 saat arası değişiyor.
      Sadece çok çok büyük projeleri build almak için uygundur. Bilgisayarınızda build alma 30 dakikadan fazla sürüyorsa o zaman kullanmanızı tavsiye ederim.
      Takım olarak ayrı ayrı bilgisayarlardan çalışanlar için. Böylece yaptıklarınızı birleştirip build almanıza gerek yok.

Ayrıca çok çok sevdiğim bir özellik. Windows kullanıyorsanız artık VirtualBox gibi Sanallaştırma programıyla iOS kurup xcode ile boğuşmanıza gerek yok. Cloud build otomatik XCode ile projenizi oluşturup size .dSYM dosyası veriyor.
      Android içinde apk dosyasını oluşturuyor.Doğru Java, Java sdk, Android SDK kurmayla uğraşmıyorsunuz.

Unity3D Cloud Build kullanımı çok basit.
      Aşağıdaki resimlere ek bir şey yazmam gerektiğini sanmıyorum.
      Adım adım tüm gereken bilgileri doldurmanız yeterli.
      İlk adımda Github,svn,perforce projenizin linki gerekiyor.
      Github,svn yada perforce kullanmadıysanız o zaman ilk adımı anlamayacaksınız bu nedenle bu üçünden birini öğrenmenizi tavsiye ederim.
      Github,svn,perforce ayrı bir konu ve internette çok sayıda tutorial mevcut.
      Ben Github (Micro) kullanıyorum ve tavsiye ederim. Unity Cloud build için Github Ücretsiz versiyonu yeterli.
      Projenizin başkaları tarafından gözükmesini istemiyorsanız aylık ücretli paketleri kullanabilirsiniz.

Son resimde gördüğünüz gibi web Player build'den 1 saat sonra Android build alınmış.

build.cloud.unity3d.com/landing/
      Cloud Build ile IOS çıkartabilirsiniz evet oluyor. Apple da kabul ediyor herhangi bir sıkıntı yok. Fakat IOS developer hesabına ihtiyacınız var çünkü oraya gerekli bir kaç belge eklemeniz gerekiyor.

Birde Cloud Build çok uğraştırıcı yani sonradan pişman olmayın derim. Mesela bir admob eklerseniz projenize bunu Cloud Build ile direk build ALAMAZSINIZ. Bunun için ek ayarlar yapmanız lazımki bunları gördükten sonra mac alacaksınız. Şahsen ben aldım ^^