Online PvP oyunu yapma

Online PvP oyunu yapma

Unity 3d motorunda çok büyük olmayan bir mapta sadece player vs player modunda online bi oyun yapımı için neler yapılmalı hangi işlem basamakları olmali.
      Unity 3d online oyun yapımı için uygun mudur?
      Server nasıl oluşturulur?
      3ds max kullanıyorum modelleme için.
      Servera ne kadar kişinin bağlanacağına ve oyunun oynanışına göre basamaklar da değişebilir. Ama en uygunu unity'yi sadece render + oyunu etkilemeyecek şeyler için kullanıp geri kalanını server tarafında halletmek. Server için c/c++/c# ve benzeri dilleri kullanarak ayrı bi program oluşturmak işini kolaylaştırır. Unity tarafında da bi socket oluşturur bağlan/gönder/al işlemlerini halledersin. Server programlamayı "[istediğin programlama dili] network programming" diye aratırsan birçok kaynak çıkar karşına.
      Büyük ihtimalle kullanamaz. Ama şöyle yapabilir, fizik gerektiren yerlerde sadece değişkenleri serverda tutup unity'nin kendi fizik fonksiyonlarını kullanabilir. Böyle yaparsa oyuncuların memory editor ile hile yapma olanakları doğar ama competitive bi oyun değilse çok da önemli değil. Competitive ise daha çok şey öğrenmesi gerek.
      Fizik ve diğer(eşya satın alma, yetenek kullanma, vs) gibi fonksiyonları client tarafında yaptığın sürece hile yapılabilir. Sen değişkenleri serverdan alsan bile oyuncu değişkeni aldığından o değişkeni kullandığın süre içinde değişkende oynama yapabilir.
      Internet üzerinden aktarılan bir veriyi editlemen mümkün değildir. Oyun dosyaları içinde değil çünkü bir siteden çekiyorsun hadi yaptı diyelim (öyle bir şey olmaz) veri aktarılan ilk veriye göre değisikse oto ban yesin

Dediğin olamaz yoksa bir sürü web tabanlı site var onlarda para birimi var onları 9999999 yapamıyor kimse

Source Code

1. ​if(para>esya_fiyati) satinAl(esya)

Yukarıdaki kodu herhangi bi disassembler kullanarak incelersen:

Source Code

1. ​mov eax, [arg0]
      2. mov edi, [arg1]
      3. jge eax, edi
      4. jz SUCCESS

Eğer mov edi, [arg1] 'yi mov edi, 0 olarak değiştirirsen veritabanından aldığın değerin bi anlamı kalmaz.

kemalonline wrote:

daha önce online oyun denemesi olan oldu mu

Benim Oldu.
      unity nin kendi network sistemini kullanarak yapmakta olduğum bir oyun var.
      ama sana tavsiye etmem, hiç bir şey bilmiyorsan öğrenmesi de uygulaması da seni çok fazla zorlar.

yapmayı planladığın oyun tipi için Photon Unity Networking En iyi ve kolay yöntem olduğunu düşünüyorum..

bolca tutorial da bulabilirsin bu konuda..

Photon u araştır..

NorthStar79 wrote:

kemalonline wrote:

Benim Oldu.
      ama sana tavsiye etmem, hiç bir şey bilmiyorsan öğrenmesi de uygulaması da seni çok fazla zorlar.

yapmayı planladığın oyun tipi için Photon Unity Networking En iyi ve kolay yöntem olduğunu düşünüyorum..

Photon u araştır..

Photon ile çok uğraşırsın, cloud da bir işe yaramaz güvenlik 0 olduğu için. Bolt Engine kullanabilirsin animasyonlarını vs direk senkronize ettiği için ...

xafgun wrote:

NorthStar79 wrote:

kemalonline wrote:

Benim Oldu.

Photon u araştır..

Photon ile çok uğraşırsın, cloud da bir işe yaramaz güvenlik 0 olduğu için. Bolt Engine kullanabilirsin animasyonlarını vs direk senkronize ettiği için ...

Resmen Thug Life ^^ Yanlış anlama usta ama Photon'u kullanan epey büyük firmalar var ve Bolt 2 ay önce Photonla ortaklık kurdu yada Photon satın aldı ayrıntıları tam hatırlayamadım ;) Yani onların sunucularında. Güvenlik sistemleri eşit olsa gerek.

photonengine.com/en/Bolt

Trifles Games wrote:

xafgun wrote:

NorthStar79 wrote:

kemalonline wrote:

Benim Oldu.

Photon u araştır..

Resmen Thug Life ^^ Yanlış anlama usta ama Photon'u kullanan epey büyük firmalar var ve Bolt 2 ay önce Photonla ortaklık kurdu yada Photon satın aldı ayrıntıları tam hatırlayamadım ;) Yani onların sunucularında. Güvenlik sistemleri eşit olsa gerek.

photonengine.com/en/Bolt

Ben de biliyorum hiç photon engine SDK yı indirip incelediniz mi sizce oradaki peer implementasyonlarını bile yeni başlayan bir şahıs yapabilir mi onu demek istemiştim. Photon cloudda ki güvenlikten kastım ise bir server olmaması ve clientin her şeyi yapması(cloud sunucularda hepsinde bu problem vardır ancak bir client açıp onu server gibi kullanabilirsiniz bu da veri aktarım süresini 2 ye katlayacaktır.). Photon boltu satın aldı lakin boltu biraz incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

xafgun wrote:

NorthStar79 wrote:

ağzı olan konuşuyor...

Aynen network bilgisi olmadığı halde 3-5 birşey deneyen herkes konuşmuş :) Selametle ...

Denediğim birkaç network api :

1) Yahoo Game SDK
      2) Unity Network
      3) Unreal Network
      4) Photon
      5) Smart Fox
      6) pNet
      7) RakNet
      8 ) Lidgren ...

Yapıcı eleştiri yapmıyorsun hocam. De ki ben şunu şunu kullandım artılarını bunlardı eksileri onlar. OP bakar inceler aklına yatarsa kullanır.
      Esnek, güvenli, yedekli bulut sunucu hakkında

Gelecekte tüm web sitesi ve
      uygulamaların bulut ()cloud) platformlarında çalışacağı düşünülüyor.
      Bugün Microsoft, Amazon, Google ve bir çok önemli oyuncu cloud
      platformlar geliştiriyor.

Veri güvenliği, süreklilik, maliyet, performans ve bir çok katman bulut (cloud) platformların öne çıkmasını sağlıyor.

Sisteminiz tek bir donanıma bağlı olmadığından gerektiğinde hiç
      bir kesinti yaşamadan uygun donanımlara yönlendirilir. Storage sunucular
      kullanıldığından daha yüksek yazma okuma hızları ve veri güvenliği
      sağlanmaktadır. Disk kaynakları dinamik olarak değiştirilebilir. Böylece
      ihtiyacınız artınca kesinti olmadan diskinizi genişletebilirsiniz.

Kolay ve anında kurulum yapılır. Yedeklemesi otomatik ve
      hızlıdır. Yedekten geri döndürme süresi fiziksel sunuculara göre çok
      fazla kısadır.

Not: Alıntıdır. bizimhost.com.tr/cloud.php

Trifles Games wrote:

Esnek, güvenli, yedekli bulut sunucu hakkında

Gelecekte tüm web sitesi ve
      uygulamaların bulut ()cloud) platformlarında çalışacağı düşünülüyor.
      Bugün Microsoft, Amazon, Google ve bir çok önemli oyuncu cloud
      platformlar geliştiriyor.

Veri güvenliği, süreklilik, maliyet, performans ve bir çok katman bulut (cloud) platformların öne çıkmasını sağlıyor.

Sisteminiz tek bir donanıma bağlı olmadığından gerektiğinde hiç
      bir kesinti yaşamadan uygun donanımlara yönlendirilir. Storage sunucular
      kullanıldığından daha yüksek yazma okuma hızları ve veri güvenliği
      sağlanmaktadır. Disk kaynakları dinamik olarak değiştirilebilir. Böylece
      ihtiyacınız artınca kesinti olmadan diskinizi genişletebilirsiniz.

Kolay ve anında kurulum yapılır. Yedeklemesi otomatik ve
      hızlıdır. Yedekten geri döndürme süresi fiziksel sunuculara göre çok
      fazla kısadır.

Not: Alıntıdır. bizimhost.com.tr/cloud.php

Cloud Sunucu kullanarak bana en basitinden damage hesaplamasını servere yaptırabilir misiniz? Yada inventory sistemi yazabilir misiniz authoritive server dediğimiz server tipi ile. Cloud platformlarda authoritive server zordur eğer hazır bir cloud altyapısı kullanıyorsanız Güvenlik dediğim bu güvenlik :)