Henüz ismi olayan 0.2v Android

Henüz ismi olayan 0.2v Android

Merhaba beyler, bayanlar.

Size göstermek istediğim basit bir oyun projem var.
      Öncelik ile kendisi benim Unity ile ilgili ilk oyunum.
      Kendi açımdan ilk kez bu kadar şeyleri birleştirebildim.
      Çok müthiş bir oyun olduğunu söyleyemem, fakat
      ilk kez böyle şeyler yaptığım için benim açımdan önemli bir yeri var.

Öncelik ile bir iki fotoğraf atayım.

Menü:

Mod Seçimi:

Oyun:

Şimdi link'i vereyim bir deneyin, kötü ve iyi durumları bana ulaştırın :)
      http://s3.dosya.tc/server6/rp06oc/Ball.apk.html

Birde problem olarak optimasyon sorunlarım var.
      Çoğu oyun dolu dolu oynanırken, benim oyunumda terrain'e bir iki
      ağaç eklediğimde telefonlarda kasma yapıyor bunun nedeni nedir?
      nasıl düzeltebilirim?

Bir de bazı telefonlarda menü yüklenmiyor donuyor kalıyor ilk logo ekranında
      bunun nedeni nedir?

Teşekkürler :)
      Kendini geliştirmen lazım. Oynanmaya değicek bir şey görmüyorum. Ayrıca neden mobil oyunda Unity 5 shaderlı agaçlarını kullanıyorsun. Optimizasyon konusunu araştırabilirsin ayrıca yaptığın oyun türüne göre terrain eklemen çok saçma olmuş. Direk photoshopla bir menu çizersin play falan o kadar. Terraine ne gerek var (Terrainde kötü görünüyor)

Öylesine kendini geliştirmek için bir oyun olmuş. Çünkü bu oyunu google play atamazsın. Atılcak bir durum göremiyorum. Kendini daha fazla geliştirip daha iyi kaliteli oyunlar yapmayı deniyebilirsin. Alttaki tavsiyelerimi okuyabilirsin

-Anamenuyu terrain değil photoshopla bir anamenu çizersen hem kasmaz hem iyi görünür
      -Oyun arkaplanlarını Unity 5 aşırı kastıran güneşi değil Photoshopla bir arkaplan çizip basit light verirse nkasmada gider oyunda güzel görünür.
      -3D Obje kullanıcaksan Blender , 3D Max gibi programları kullanabilirsin 2d oyun yapıcaksan photoshop ve unity yeter heralde

Kırıcı konuştuysam kusura bakma ben gerçekçi konuşuyorum. Kendini çok geliştirmen lazım ayrıca özgün fikirler çıkarmaya odaklansan iyi olur

EDIT: Shaderları Mobile Shader seç
      EDIT2: Unity 5 güneşinin terraine verdiği etki benim pcde bile kasma yapıyor telefonda kasması normal
      EDIT3: Bu oyun 23mb olamaz hemen boyult kısatmayı araştırman ve gereksiz her türlü dosyayı 4k texturelarıda projeden silmen gerek
      Yorumun için teşekkür ederim öncelikle.
      Terrain eklememin nedeni menüyü güzel göstermek idi. Olmamış olabilir :D
      Zaten gerçekten de ilk denemem idi. Bunlar bile güzel bir şey benim için, kötü olmasını anlıyorum.

3d obje için sketch up biliyorum aslında, kullanılabilir mi?

Aslında 3d uğraşmak istiyorum. Kod yazabiliyorum, visual studio üzerinde ki bilgim burada bana yeteri kadar yardımcı oluyor olmadığı yerde araştırıyorum. Basit olarak sketch up ile model çizip unity'de kullanabiliyorum buralarda problemim yok. Fakat sesler olsun, karakter tipleri olsun, texture olsun bunlardan eksik kalıyorum. Bunları ne yapabilirim?
      O Terrain telefonu kastırır (Ayrıca boyutuda arttırır full zarar). O kadar 3d obje koymak hem telefonu kastırıyor hemde kötü görünüyor. Photoshopla klasik play buttonu olan falan menü yapabilirsin. Photoshop öğrenebilirsin güzel menuler ve arkaplanlar oluşturmak için kendini photoshopta dahada geliştirirsen 2D Karakter Çizimi yapabilirsin. 2D Oyun yapıyorsan SketchUp gerek yok ama 3d yapıcaksan hem sketchup hem photoshop hem unity kullanmak zorunda kalıcaksın (Güzel bir oyun olması için).

Texturelar için siteler var bedava texturelar oluyor. Googleda araştırabilirsin. Eğer kendi oyunun için özel texturelar yapmak istiyorsan photoshopla yine kendi textureni çizebilirsin.
      Ses olayını hiç bilmiyorum ama internette bedava veya paralı ses dosyaları satanlar var.

EDIT: Kötü bir oyun çıkarmakta utanılcak bir şey yok. Kötü olduğunu bile bile onu sattırmaya çalışanlar utansın. Kendini geliştirmek için yapabilirsin. Bu oyunda öğrendigin şey Terrain ne kadar gereksiz olduğunu ve optimize edilmiceğini (Telefonlar için)

Okean wrote:

Ücretsiz koyulmuşşa bulundurmaz. Ücretli koyduysa ve sen satın aldıysan gene bir sorun olmaz.

assetstore.unity3d.com/en/#!/content/18705

Mesela bu pack ücretsiz olduğunuz için kullanabilirsiniz (!) ne kadar şeker birşey dimi. Hem animasyonlarıda hazır yürüme kodlarıda var insan ne ister :whistling:

**CAUTION**This asset are licensed under the original EULA "Unity-Chan License (UCL)".You must read and accept UCL before use.

Yanlış anlamayın sadece bildiğimi paylaşayım dedim. :saint:
      Menü arka planı terrain yerine canvas ile oluşturacağın bir panelle kasmadan oluşturabilirsin. Google görsellerden cartoon jungle diye arama yaparsan daha bir sürü güzel resim bulabilirsin. Tam sistemin adı ne bilmiyorum ama objelerini belirli noktalarda spawn olması belirli noktalarda despawn olması kasmayı daha da engeller bunun üstünde çalışabilirsin, telefon için illa low poly objeler kullanmalısın. Ben çok mu biliyorum hayır, gün içinde çok zekiyim ile çok cahilim arasında, çeşit çeşit duygular yaşıyorum. :D

Trifles Games wrote:

Okean wrote:

Ücretsiz koyulmuşşa bulundurmaz. Ücretli koyduysa ve sen satın aldıysan gene bir sorun olmaz.

assetstore.unity3d.com/en/#!/content/18705

Mesela bu pack ücretsiz olduğunuz için kullanabilirsiniz (!) ne kadar şeker birşey dimi. Hem animasyonlarıda hazır yürüme kodlarıda var insan ne ister :whistling:

**CAUTION**This asset are licensed under the original EULA "Unity-Chan License (UCL)".You must read and accept UCL before use.

Yanlış anlamayın sadece bildiğimi paylaşayım dedim. :saint:

EULA Kullanmanı engellemez satmanı engeller. Kime ait olduğunu belirtir. ;)
      @Okean yani o karakteri kullanıp "oyunu" satabilirmiyiz ? Yada oyunu Free çıkarırsak ne gibi bir durum söz konusu ?

Zaten kullanmamızı istemeseler karakteri koymazlardı ^^

Ben sadece senin cümlene ek bi parça eklemek istemiştim amacım seni yargılamak değil yada tartışma çıkarmaya çalışmıyorum. Sen dedinki "Ücretsiz koyulmuşşa bulundurmaz." ama bende sana lisanslı bi örnek gösterdim. Yani ücretsizleri kullanırken yazan yazıları okumak gerekiyor adam niye koymuş diye :saint:

Trifles Games wrote:

@Okean yani o karakteri kullanıp "oyunu" satabilirmiyiz ? Yada oyunu Free çıkarırsak ne gibi bir durum söz konusu ?Zaten kullanmamızı istemeseler karakteri koymazlardı Ben sadece senin cümlene ek bi parça eklemek istemiştim amacım seni yargılamak değil yada tartışma çıkarmaya çalışmıyorum. Sen dedinki "Ücretsiz koyulmuşşa bulundurmaz." ama bende sana lisanslı bi örnek gösterdim. Yani ücretsizleri kullanırken yazan yazıları okumak gerekiyor adam niye koymuş diye :saint:
      Sende haklısın ama o EULA zaten çoğu assetta var. O asseti kullanmak yerine parayla satmanı engeller

venqeful905 wrote:

@Okean her oyunda apk boyutuna çok büyük felan diyorsun ama unity de boş apk boyutu bile 17 mb olduğunu bile bile bunu her oyunda söylüyorsun. eğer sen apk boyutunu büyük bi farkla düşürmesini biliyorsan öğretde herkez düşürsün apk boyutunu.
      Bende gerçekleri söylüyorum lütfen alınma

Öncelikle Unity apk boyutu 10mb falan diye biliyorum ayrıca oyunun apk boyutunu küçültmek için Unity özelliklerini kapatabilirsin
      Ayrıntılı Bilgi İçin: docs.unity3d.com/Manual/ReducingFilesize.html
      EDIT: Ayrıca oyundaki textureların kalitelerini degiştirerek veya agaçları silerek basit photoshop resimler eklemek boyutu büyük oranla düşürür

Post was edited 1 time, last by “Okean” ().