Kafam çok karışık :( Yardımcı olabilir misiniz?

Kafam çok karışık :( Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bağımsız oyun geliştiriciliğinden geçimimi sağlamak istiyorum. Yaşım 24 ve bir an önce para kazanmam gerekiyor çünkü yaşım baya geçiyor. İlk 16 yaşımdayken oyun programlamak istemiştim. O yaşlarımda forumlarda açılan konuları incelediğimde gözüm korkmuştu ve vazgeçmiştim. Tek duyduğum kelime imkansız kelimesiydi. Herkes ama herkes imkansız dedi ve ben de yapabileceğim bir alana yöneleyim diyerekten sürekli daldan dala atladım. Web tasarımcılığı, web programcılığı falan derken hiç bir alanda uzmanlaşamadım. Herşeyden biraz öğrendim ama hiçbir şeyi tam öğrenemedim. Küçüklüğümden beri oyun geliştirme hayalim vardı ama imkansız kelimesini beynime çivi gibi çakmışlardı. Şu yaşlarımda internette minecraft'ın tek kişi ile yapılmış olması beni tekrardan heveslendirdi ve o yapabiliyorsa ben neden yapamıyayım diye içimden geçirdim. Öyle gta gibi büyük oyunlar yapmak niyetinde değilim. Küçük ama fikir yönünden ağır basan oyunlar. Ama kafamı karıştıran çok konu oluyor ve bu işe girmeye korkuyorum. Yaşımda geçti o yüzden vakit kaybetmek istemiyorum.

1. Sorum : Steam diye bir sistem duydum. PC için yapılan oyunlar orda satılabiliyor sanırım. Bu konuda baya bir araştırdım ama bu işin nasıl yapılacağını bulamadım(ingilizcem yok) . Steam bu iş için sitesinde komisyonu beraber belirleriz falan yazıyor. Bir sitede de %75 komisyon aldığı yazıyordu. Eeeee %75'i kendine alıyorsa ben ne kazanıcam?

2. Sorum : Benim hiç param yok. Yaptığım oyunları patentliyemem. Okuduğum kadarıyla patent işleri baya pahalı oluyormuş. Ben oyunu yazıp markete attım diyelim. Başka biri benim oyunumu alıp patentini üzerine yaptırabilir mi? Hatta daha ileriye gidip yazdığım oyunun patentini alıp bana dava açabilir mi? Bu hukuk işleri nasıl yürüyor hiç bilmiyorum. Başıma bela almak istemiyorum. Yardımcı olun lütfen :(

3. Sorum : Yaptığımız oyunları steam dışında hangi marketlerde satabiliriz?

4. Sorum : Oyunu steam gibi bir markette satışa sundum diyelim. Devlet bu yüzden fatura kesmemi veya vergi ödememi ister mi? Bu yüzden bana ceza yazar mı? Lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim :( Şimdiden teşekkür ederim.

Post was edited 1 time, last by “dert36” ().

1. Steame oyun sokmak çok zor iş. Önce çoğu kullanıcının oyundan geçmen gerekiyor bunun içinde güzel bir oyun çıkartman gerekiyor. Milliyetçilik duygularlada steame oyun sokabilirsin ama kimse 1 kuruş vermez

2- Bildiğim kadarıyla oyun otomatik copyright olması gerekiyor mesala ilk sen oyunu paylaştıysan copyright sendedir Steamde ilk oyunu paylaşıp geçirttiysen başka hiç kimse senin oyununu tekrar o platforma sokamaz

3- PC mi ? Yoksa mobil oyun mu. PC ise steam en iyi dijital satış platformudur

4- Oyunu yayınladığın yer bu ücreti senden zaten kesiyor.

Oyun yapımı zordur ama asla imkansız olmadı. Yapıcağın oyuna görede zorluk değişir. 24 Yaşındasın ve tek başınasın. Yüksek kalitede bir oyun çıkartmak için kesinlikle bir oyun motoru fena olmaz için senin için. Oyun motorlarını yapmak yıllar sürer bide geliştirmesi var. Piyasada zaten bedava oyun motorları var 100.000$ kazanç elde etmediğin sürece senden bir şey istemezler. Unity hemen indiriyorsun sonra tutoriallerini açıp kendini geliştirmeye bakıyorsun. Bu işlere yabancı değilsen zaten programlamasını hemen kaparsın. Öncelikle altta yazıcağım programlar olmadan oyun yapmak imkansız. Hepsinde uzmanlaşmak bir insan için fazla kaldıramazsan ekip kurmayı deniyebilirsin

Oyun Motoru(+Kodlama): Unity Engine , Unreal Engine
      3D Modelleme ve Animasyon: Blender , 3d Max veya benzerleri
      2D Çizim için Photoshop olabilir sana kalmış

Başka soruların varsa cevaplıyabilirim sadece kodlamayla çıkartıcağın oyunu kimse önemsemez genelde istisnalar dışında. PC ise tamamen önemsiz. Ayrıca illa para lazım diyorsan PCyi sal dostum Mobil oyun yap Google Play ve Appstore senin için biçilmiş kaftan. Unity sayesinde oyunu hemen Android & Ios uyumlu hale getirebilirsin

Okean wrote:

1. Steame oyun sokmak çok zor iş. Önce çoğu kullanıcının oyundan geçmen gerekiyor bunun içinde güzel bir oyun çıkartman gerekiyor. Milliyetçilik duygularlada steame oyun sokabilirsin ama kimse 1 kuruş vermez

2- Bildiğim kadarıyla oyun otomatik copyright olması gerekiyor mesala ilk sen oyunu paylaştıysan copyright sendedir Steamde ilk oyunu paylaşıp geçirttiysen başka hiç kimse senin oyununu tekrar o platforma sokamaz

3- PC mi ? Yoksa mobil oyun mu. PC ise steam en iyi dijital satış platformudur

4- Oyunu yayınladığın yer bu ücreti senden zaten kesiyor.

Oyun yapımı zordur ama asla imkansız olmadı. Yapıcağın oyuna görede zorluk değişir. 24 Yaşındasın ve tek başınasın. Yüksek kalitede bir oyun çıkartmak için kesinlikle bir oyun motoru fena olmaz için senin için. Oyun motorlarını yapmak yıllar sürer bide geliştirmesi var. Piyasada zaten bedava oyun motorları var 100.000$ kazanç elde etmediğin sürece senden bir şey istemezler. Unity hemen indiriyorsun sonra tutoriallerini açıp kendini geliştirmeye bakıyorsun. Bu işlere yabancı değilsen zaten programlamasını hemen kaparsın. Öncelikle altta yazıcağım programlar olmadan oyun yapmak imkansız. Hepsinde uzmanlaşmak bir insan için fazla kaldıramazsan ekip kurmayı deniyebilirsin

Oyun Motoru(+Kodlama): Unity Engine , Unreal Engine
      3D Modelleme ve Animasyon: Blender , 3d Max veya benzerleri
      2D Çizim için Photoshop olabilir sana kalmış

Başka soruların varsa cevaplıyabilirim sadece kodlamayla çıkartıcağın oyunu kimse önemsemez genelde istisnalar dışında. PC ise tamamen önemsiz. Ayrıca illa para lazım diyorsan PCyi sal dostum Mobil oyun yap Google Play ve Appstore senin için biçilmiş kaftan. Unity sayesinde oyunu hemen Android & Ios uyumlu hale getirebilirsin

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Baya açıklayıcı bir cevap olmuş. Gerçekten teşekkür ederim.

Oyun motoru için libgdx'te karar kılmıştım. Ücretsiz bir motor. Başta unity öğrenmek istedim ama onun lisansını ödeyecek kadar param yok. LibGDX hem ücretsiz hem de dediğiniz gibi bilgisayar, android ve ios sürümlerinde oyun yazılabiliyor. Aynen haklısınız galiba en iyisi android platformu için oyun geliştirme. Steam'ı duyunca baya heyecanlanmıştım o yüzden pc için yapmak istemiştim. Android'e bulaşmak istemedim çünkü hiç bilmediğim bir platformdu. Android telefonum da yok zaten. Emülatörlerle idare edicez artık. Ben asosyal biriyim o yüzden ne bir ekibe dahil olabilirim, ne de bir ekip kurabilirim. O yüzden bağımsız geliştirici olmak istiyorum. Steam üzerinden bağımsız bir çok oyun görünce yapabileceğime dair inancım geldi. Umarım başırırım. Tekrardan size çok teşekkür ederim. Allah razı olsun

dert36 wrote:

Okean wrote:

Android olmasına gerek yok her türlü telefon işletim sistemine uygun oyun çıkartıp test edebilirsin yada emulator

Emülatörde başka çalışır, telefonda başka çalışır diye korkuyordum.. Olduğu kadar artık :)

Telefonda test etmek her zaman daha iyidr çünkü oyunu telefona yaptığında tamamen değişir telefondaki hissayat kontroller vs.
      Merhaba, öncelikle gerçekçi olalım para kazanmak için yapılan oyun 50 kişilik minibüse benzer. Amaç para kazanmak. Müşteriye sunulan eziyet kalitesizlik kimin umrunda şöförünmü, hiç sanmam.

Acele diyorsun fazla para koyamam diyorsun ve hemen diyorsun = Mobil oyun.
      Mobil oyunlarda bu aralar basitlik ve sadelik ön planda. Ketchappın oyunlar ve 1010! örnek olarak gösterilebilir sanırsam. Tek yapman gereken 25$ tek seferlik developer hesabı almak. Gerisini Unity ile rahatlıkla halledebilirsin. Facebook , Google gibi büyük şirketler Unity için özel pluginler hazırlıyor. Başka motorlar için görmedim açıkçası.

Tek kişiyim ama yapabilirim diyorsan PC oyunuda ihtimaller listesinde. Steam'e 100 dolar yatırıyorsun ve geliştirici hesabı alıyorsun. Steamde 1dolar 1.4TL diye geçtiği için 140TL yatırıyorsun. Oyunu greenlighta koyuyorsun onaylanırsa oyunu çıkarıyorsun bu süreçler hep zaman alıyor. Tabi hüsran olması da bi ihtimal. Bu nedenle mobil platform ağır basabilir. Eğer PC oyunu yapacaksan da Unity değil Unreal engine tavsiye ederim. Kullanımı çok basit ve daha gerçekçi grafikler sağlayabilirsin. Oyun severler oyunun grafiğine ve oynanışına bakar ama ilk baktıkları şey grafik oluyor.

Lisans ücretleri Unity de yıllık 100.000$ kazanmadığın sürece para vermene gerek yok. UE4 de eğer 3000$ dan fazla kazanmaya başlarsan gelen kazancın %5ini UE4 e bağışlamak zorundasın. Yani ikiside free. Devlete de 30binTL kazanmadığın sürece bildirmene gerek yok. Anında yakalamazlar seni korkma.

Eğer yardım gerekirse yardımcı olurum tabi aşırıya kaçmadan ^^

Okean wrote:

Telefonda test etmek her zaman daha iyidr çünkü oyunu telefona yaptığında tamamen değişir telefondaki hissayat kontroller vs.

Android markette yayınlamadan önce telefonda test edilmesi şart yani? Android'in en büyük sıkıntısıda bu galiba. Bir sürü telefon, ekran çözünürlüğü ve android sürümü var. Hepsinde test edilmesi gerekir mi?

Trifles Games wrote:

Merhaba, öncelikle gerçekçi olalım para kazanmak için yapılan oyun 50 kişilik minibüse benzer. Amaç para kazanmak. Müşteriye sunulan eziyet kalitesizlik kimin umrunda şöförünmü, hiç sanmam.

Acele diyorsun fazla para koyamam diyorsun ve hemen diyorsun = Mobil oyun.
      Mobil oyunlarda bu aralar basitlik ve sadelik ön planda. Ketchappın oyunlar ve 1010! örnek olarak gösterilebilir sanırsam. Tek yapman gereken 25$ tek seferlik developer hesabı almak. Gerisini Unity ile rahatlıkla halledebilirsin. Facebook , Google gibi büyük şirketler Unity için özel pluginler hazırlıyor. Başka motorlar için görmedim açıkçası.

Tek kişiyim ama yapabilirim diyorsan PC oyunuda ihtimaller listesinde. Steam'e 100 dolar yatırıyorsun ve geliştirici hesabı alıyorsun. Steamde 1dolar 1.4TL diye geçtiği için 140TL yatırıyorsun. Oyunu greenlighta koyuyorsun onaylanırsa oyunu çıkarıyorsun bu süreçler hep zaman alıyor. Tabi hüsran olması da bi ihtimal. Bu nedenle mobil platform ağır basabilir. Eğer PC oyunu yapacaksan da Unity değil Unreal engine tavsiye ederim. Kullanımı çok basit ve daha gerçekçi grafikler sağlayabilirsin. Oyun severler oyunun grafiğine ve oynanışına bakar ama ilk baktıkları şey grafik oluyor.

Lisans ücretleri Unity de yıllık 100.000$ kazanmadığın sürece para vermene gerek yok. UE4 de eğer 3000$ dan fazla kazanmaya başlarsan gelen kazancın %5ini UE4 e bağışlamak zorundasın. Yani ikiside free. Devlete de 30binTL kazanmadığın sürece bildirmene gerek yok. Anında yakalamazlar seni korkma.

Eğer yardım gerekirse yardımcı olurum tabi aşırıya kaçmadan ^^

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim :)
      24 yaşına geldim ve başkalarının eline bakmaktan sıkıldım açıkçası, başka bir iş yapabileceğime de inanmıyorum o yüzden oyun programlamadan kazanmak istiyorum. Herkes unity'i öneriyor ama çok pahalı :) yılda 100.000 dolar kazansam bile(sanmıyorum ama) bunun %30 google'ye gidecek. Unity'de bir yüzdelik alırsa kuş kadar bir şey kalır bana :) O yüzden libGDX oyun motorunu kullanmaya karar verdim. Hem açık kaynak kodlu, hem de yazdığın kodun tüm platformlar için çıktısını alabiliyorsun. Sizce Unity'e açık kaynak kod tarafından en büyük rakip libGDX midir? Youtubede bazı videoları izleyerek libGDX'te bir damla yakalama oyunu yaptım. Unity gibi bir görsel arayüzü yok.. Herşey kodlarla yapılıyor. Ama en güzel tarafı kodu bir kere yazdım hem android emülatöründe hem de pc'de çalıştı. Bu hoşuma gitti. Aynen unity gibi.

Devlet konusunda bir arkadaş internetten 12 tane laptop sattığını ve devletin ona 40 bin TL vergi cezası kestiğini söyleyince gözüm korktu. Devlet bu cebindeki 10 kuruşa bile göz koyar. Beni en çok korkutan bu hukuk çıkmazı :(
      libGDX karşı değilim fakat google play game services destekliyormu ? Leaderboard nasıl yapmayı planlıyorsun :) Sonra share kodu rate kodu falan bunlar daha oyunun en basit en temel şeyleri. Bunlarla ilgili tutorial bulmakta zorlanabilirsin veya kodlarını :) O yüzden Unity demiştim. Ayrıca yılda 100.000$ kazanıyorken aylık 75dolar veremeyecek kadar cimrimisin ? :saint:

Bu arada Unityde de neredeyse tüm platformları destekliyor. Hem pc hem mobil aynı görüntüyü almanda mümkün tek yapman gereken Canvası iyi ayarlamak. Yada kodlarla da ekran tasarımı yapabilirsin gui ile. Tek telefonla dene tüm telefonlarda aynı görüntü olsun bu mümkün. Ben kendi telefonumda deniyorum bakıyorum sıkıntı yok birde Free aspectte sağa sola kaydırıyorum sorun yoksa google playde ;) Şu ana kadarda hiç sıkıntı yaşamadım ister 10" tablet gelsin ister 3" lik telefon. Aynı görüntü aynı kalite ;)
      Unitydeki Canvas Scaler özelliği ile tüm GUIleri otomatik olarak telefon boyutuna göre şekillendirir. Bencede Unity kullanılmalı iyi grafik iyi optimize ve rahat kullanım istiyorsan. Tabi karar senin. Unity herşeye uyum sağlıyabilir bir modelleme programının model dosyasını anında oyunda kullanıma hazır hale getirir onun colliderlerini bile otomatik generate eder sana onlarca seçenek sunar Libgdx bu tarz şeyleri varmı bilmiyorum. Unity sana grafik kullanış fizik optimize(her platforma anında aktarma sorunsuz) gibi şeyler veriyor

EDIT: Ayrıca bildiğim kadarıyla Unity 100.000$geçenlerden sadece Unity Pro satın almasını zorunlu hale getiriyor oda 1500$ gibi bir rakama alıyorsun ve bir sürü oyunu daha iyi çıkartabilcek özellikte açıyor Bunu sorun olarak göremezsin

Trifles Games wrote:

libGDX karşı değilim fakat google play game services destekliyormu ? Leaderboard nasıl yapmayı planlıyorsun :) Sonra share kodu rate kodu falan bunlar daha oyunun en basit en temel şeyleri. Bunlarla ilgili tutorial bulmakta zorlanabilirsin veya kodlarını :) O yüzden Unity demiştim. Ayrıca yılda 100.000$ kazanıyorken aylık 75dolar veremeyecek kadar cimrimisin ? :saint:

Bu arada Unityde de neredeyse tüm platformları destekliyor. Hem pc hem mobil aynı görüntüyü almanda mümkün tek yapman gereken Canvası iyi ayarlamak. Yada kodlarla da ekran tasarımı yapabilirsin gui ile. Tek telefonla dene tüm telefonlarda aynı görüntü olsun bu mümkün. Ben kendi telefonumda deniyorum bakıyorum sıkıntı yok birde Free aspectte sağa sola kaydırıyorum sorun yoksa google playde ;) Şu ana kadarda hiç sıkıntı yaşamadım ister 10" tablet gelsin ister 3" lik telefon. Aynı görüntü aynı kalite ;)

İnternette öyle okumuştum. Yaptığım oyunları bedava dağıtıyorum çünkü unity lisansına sahip değilim, paralı yayınlarsam kan aldırırlar falan bir şeyler yazmıştı biri. Sence LibGDX bu konuda yetersiz mi kalır. Ben libGDX ile yapılan oyunlara baktım şahsen unity'den daha kaliteli oyunlar çıkarmışlar bence. Hem de lisans işleriyle uğraşmıyorlar. libGDX ile yapılmış oyunların listesi burdaydı : libgdx.badlogicgames.com/gallery.html
      Baya oyun var. Tek kötü yanı görsel arayüzü yok. Diğer tüm konularda bence unity'den bir farkı yoktur diye düşünüyorum.

Mesela libGDX, blender, gimp,audacity gibi tamamen açık kaynak kodlu programlarla yapılmış şu oyunu gördüğümde açıkçası yapılır diye düşündüm ve unity'e lisans parası ödemek gereksiz geldi : play.google.com/store/apps/det…=net.kivano.sokobangarden

Lisans işlerine girmeye korkuyorum o yüzden elimden geldiğince özgür yazılım kullanmaya çalışıyorum. Bir gün sıkıntı olur , dava açılır falan diye.

Sizin oyunlarınız hangisi merak ettim. Link atabilir misiniz?
      İmzamda ilk oyun var yakında güncelleme getiricez epey şey değişiyor yine ^^
      2. oyunuda 2 güne çıkarıcaz. Biz aslında Steam için oyun hazırlıyoruz yapım aşamasında şuan. Steam developer hesabınada sahibiz. Ekibimiz 7 kişiden oluşuyor hafta sonu kısmetse 2 grafiker kız ekibimize katılacak nazar değmesinde :saint:

Ben seni kod tecrüben olmadığı için Unity demek istemiştim. Ben yaparım ederim tek başıma sıkılmam 1 ay sonra diyorsan karar senin. Kullanmadığım içinde yorum yapmam hoş olmaz sağlam oyunlar var listesinde evet.

Lisans işlerinden korkan çok kişi tanıtım ama hiç biri oyun çıkaramadı sırf bu korkusundan. Çok fazla uğraştım bu korkularını yensinler diye ama nafile. Bu işler biraz cesaret ister. Grafik için bile Photoshop kullanmıyorsanız lisanstan korkuyorsanız oyun yapmayın derim.

Özgür yazılımları severim kullanırım. Hatta geliştirilmesine yardımcı olurum ama bu demek değildir ücretli olanları hiç kullanmayalım.

Trifles Games wrote:

İmzamda ilk oyun var yakında güncelleme getiricez epey şey değişiyor yine ^^
      2. oyunuda 2 güne çıkarıcaz. Biz aslında Steam için oyun hazırlıyoruz yapım aşamasında şuan. Steam developer hesabınada sahibiz. Ekibimiz 7 kişiden oluşuyor hafta sonu kısmetse 2 grafiker kız ekibimize katılacak nazar değmesinde :saint:

Ben seni kod tecrüben olmadığı için Unity demek istemiştim. Ben yaparım ederim tek başıma sıkılmam 1 ay sonra diyorsan karar senin. Kullanmadığım içinde yorum yapmam hoş olmaz sağlam oyunlar var listesinde evet.

Lisans işlerinden korkan çok kişi tanıtım ama hiç biri oyun çıkaramadı sırf bu korkusundan. Çok fazla uğraştım bu korkularını yensinler diye ama nafile. Bu işler biraz cesaret ister. Grafik için bile Photoshop kullanmıyorsanız lisanstan korkuyorsanız oyun yapmayın derim.

Özgür yazılımları severim kullanırım. Hatta geliştirilmesine yardımcı olurum ama bu demek değildir ücretli olanları hiç kullanmayalım.

Android telefonum olmadığı için indiremedim ama videodan izlediğim kadarıyla baya iyi bir oyun olmuş. Tebrik ederim. Tamamen size mi ait oyun? Site falan da açmışsınız baya ciddi olarak yapıyorsunuz bu işi ama anlamadığım şey neden bu kadar az indirme almış? O kadar uğraşmışsınız ama indirme almamış neden böyle olmuş onu anlayamadım? Bundan daha basit oyunlar bile binlerce indirme alıyor. Şaşırdım doğrusu. Android platformunda emekler boşa gidiyor demek ki. Bu oyunuda steam'e atsanız ve parayla satsanız daha iyi olmaz mı?
      Oyunun karakteri hariç diğer kısımları tamamen bize ait. Yakında gelecek olan güncelleme ile oyuna tad gelecek. Yoğunluktan dolayı biraz gecikmeli geliyor malesef. Sitede güncel değil, kendi sitemde var onu bile tam düzenleyemedim. Sömestr gelince hepsi hallledilecek kısmetse.

Bu oyunu steame atmaya gerek yok zaten bu ilk oyunumuz yani kendimizi geliştirdiğimiz tüm tecrübeleri denediğimiz bir oyun. Admob reklamıda gördü Unity ads reklamıda. Her türlü kodu modeli tattı. Yani tüm herşeyi bunda denedik diyebilirim. Bizde pazarlamasına çok ilgi veremedik bu yüzden az indirmeye sahip. Zaten kullanıcılar Space Cherry yazmadan çıkmıyoruz tonlarca oyun var nasıl adam bizi bulacakta indirecek ;) Biraz o yüzden birazda başka sebebler nedeniyle PC steam oyunu çalışmaları yapıyoruz.

Trifles Games wrote:

Oyunun karakteri hariç diğer kısımları tamamen bize ait. Yakında gelecek olan güncelleme ile oyuna tad gelecek. Yoğunluktan dolayı biraz gecikmeli geliyor malesef. Sitede güncel değil, kendi sitemde var onu bile tam düzenleyemedim. Sömestr gelince hepsi hallledilecek kısmetse.

Bu oyunu steame atmaya gerek yok zaten bu ilk oyunumuz yani kendimizi geliştirdiğimiz tüm tecrübeleri denediğimiz bir oyun. Admob reklamıda gördü Unity ads reklamıda. Her türlü kodu modeli tattı. Yani tüm herşeyi bunda denedik diyebilirim. Bizde pazarlamasına çok ilgi veremedik bu yüzden az indirmeye sahip. Zaten kullanıcılar Space Cherry yazmadan çıkmıyoruz tonlarca oyun var nasıl adam bizi bulacakta indirecek ;) Biraz o yüzden birazda başka sebebler nedeniyle PC steam oyunu çalışmaları yapıyoruz.

Popüler forumlara ve facebook'taki oyun gruplarına tanıtsan baya indirme alır bence. Bir saatini almaz. İyi iş çıkarmışsınız. Tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim :)