Telif Hakkı Konusu

Telif Hakkı Konusu

Merhaba arkadaşlar,
      Uzun süredir uğraştığımız oyun hakkında birkaç sorum olacaktı.

Oyunumuz 3d üzerine geliştirilen bir proje. Yanlız merak ettiğimiz konu programlarımız crackli, model,animasyon texture çizimleri vs herşeyi internetsiz kendimiz yapıyoruz. Sadece unity free onu crackli kullanamayız. Yanlız ben birşey duydum önemli olan unitynin free olmasıymış. Objeleri ve çizimleri unitye attığımızda kendisi yeni yüzeyler çiziyormuş yani bir nevi optimizasyon yaparken program kendi bişeler yapıyor.

Bu arada ben yazılımcıyım ( bizde bi sıkıntı olmuyorda :D ) grafiker arkadaş için bu sorum.

Teşekkürler.

Kullanılan programlar:
      3ds max
      maya
      zbrush
      photoshop vs vs
      Eğer oyunun çok satarsa ve bu modelleme programlarının yapımcılarının gözüne batarsa mahkeme kararı ile uzmanlar tarafından bilgisayarın kontrol edilebilir. Ama büyümezse(toplamda 50-60 kişi aldıysa) başına dert açılmaz. Ama her zaman bir risk var crackli program kullanmada. En iyisi bedava alternatifleri ile modellerinizi değiştirin. Belki yakalanmazsınız. Mesela modelleme olarak blender ve 2D çizimleriniz için Paint.Net yada Gimp kullanın.
      anladım, ama insanların crackli kullandıklarını biliyorlar. yani bir max 20 bin lira. bunu kimsenin alamayacağını biliyorlar. Kimseden kastım bu işe yeni başlayanlar. Mesela photoshoptan çizdiğim resmi, nerden anlayacaklar. Ben gimten cizdim veya modelimi maxten yaptım ama blender kullanıyorum mesela?
      Ama sonuçta yine riske giriyorsunuz. Şöyle ki(Crytekin bile başına gelmiş) içerden biri yada tanıdık biri direk 3ds maxin sahiplerine sizin crackli 3ds max kullandığınızı söyleyebilir. Eğer oyun pek satmazsa zaten uğraşmazlar sizinle. Ama biraz büyürseniz bu işte size direk dava açabilirler ve bilgisayarınızı kurcalamaları için mahkeme kararı ile adam yollayabilirler. Eğer şanslıysanız sadece 3ds max lisansını ödeyerek bu işten yırtabilirsiniz. Yoksa baya büyük bir meblağ ödemek zorunda kalırsın.
      anladım zaten en küçük kazancımızla direkt orjinal ve pro hesaplar almak istiyoruz. Birde şunu düşünmek lazım araştırmama göre eğer 6 bilgisayarın üstünde bir şirket,ekip işi var ise ve bunlarda Crack kullanılıyorsa. O zaman büyük sıkıntı ve sıkıntılar oluşuyormuş biz 2 kişiyiz :D
      verdiğiniz örnek CRYTEK :D dünyaca ünlü bir firma. mesela 50 k satsa oyunumuz direkt orjinal hesaplara geçicez.