Hangi Network Kullanılmalı Photon mu Unet mi yada Unity Kendi Networkmu ?

Hangi Network Kullanılmalı Photon mu Unet mi yada Unity Kendi Networkmu ?

Merhaba arkadaşlar yaptığım birkaç küçük çaplı oyunumu multiplayer olarak yapmak istiyorum. Genel olarak mobil oyunlarım var fakat networking konusunda kafam epeyce karıştı. Sizce hangisini kullanayım Photon ? Unet ? Unity Network ?
      Hangisi ücretsiz ve aynı anda en çok oyuncuyu hangisi destekliyorsa onu kullanmak daha mantıklı olacaktır. Hepsinin sitesinde limitleri opsiyonları fiyat seçenekleri vardır.

Photon: Free seçenekte 20 kişi izin veriyor.
      doc.photonengine.com/en/pun/cu…getting-started/pun-intro

Unity: 20 kişiye kadar ücretsiz diyor ama veri trafiğinden para talep ediyorlar galiba. Sitede bir hesaplama var tam incelemedim.
      unity3d.com/services/multiplayer
      Küçük bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. 1 CCU = 4 AKTİF Player demek (Günlük). Yani 20 CCU = 400 Player Daily
      100 CCU = 2000 kişi yapıyor.

Kasma olayı kişinin servera uzaklığı ile ilgili.
      Show Spoiler

Photon'a bakalım,
      photonengine.com/en/pun/

Japan, Asia, Australia, America, Europe >> Cloud system

Unity'e bakalım şimdide,
      unity3d.com/services/multiplayer

United States, Europe, and South East Asia.

Karar sana ait. İstersen kendin de server tutabilirsin veya alıp bi yere yerleştirebilirsin.

İkisininde mantığı aynı. Kodlar birbirine oldukça yakın. Sıra geldi ücret kısmına,
      Show Spoiler

Photon FREE >> 20 CCU
      Unity FREE >> 20 CCU

Eğer maddi imkanın varsa Unity pro almak daha mantıklı. Aylık 75 dolar verirsin hem Unity Lisansın olur hem 200CCU Elde etmiş olursun. Fakat Unity indie oyun geliştiricilerini hesaba katmamış. Kullandığın kadar öde mantığı var ama fiyatlar biraz ürkütüyor insanı. Mesela oyunun çok tutuldu herkes akın etti bu güzel birşey ama kazandığın reklam paraları giderlerinden azsa bu sefer cebinden ödemen gerekecek. Aylık 60.000 aktif oyuncuyu hesapla fiyatı görünce ne demek istediğimi anlayacaksın.

Photonda ise 95 dolara 60 aylık bi paket alabiliyorsun 100CCU. Bence çok daha mantıklı. Günlük 2000 kişi diyor. "Peki ben daha fazla oyuncu toplarsam ne olacak ?" diyorsan adamlar bunuda düşünmüş. Otomatik olarak limiti arttırıyorlar ve 48 saat süren var. Paketi arttırmak istiyormusun diye sana mail geliyor. Eğer arttırırsan yani ek para ödersen bir üst seviyesini kullanmaya devam ediyorsun.

Mesela Photon pun+ aldın ama aylık para ödemek istemiyorsan tekrar photon pun+ alabilirsin. 200CCU kullanmaya devam edersin. Ama 2.si 40 aya düşüyor. Buyur resmini çektim fiyatları merak ediyorsan diye.

Karar sana ait. Kullanım açısından zorluk açısından ikisi de eşit. Bazı yerlerde kolaylıkları var. Yani biri iyi biri kötü diyemeyiz fakat ücret konusunda Unity nin indie geliştiricilerini de düşünmelerini bekliyoruz. Yani elde avuçta birşey yokken multiplayer'a giren bir kişi eğer oyunu kötü tasarladıysa yani gelir modellerini iyi yerleştiremediyse full zarar yapar. Studio lar için harika tabi...

mfakkaya wrote:

Photon derleri çekmeyi düşünen yok mu hocam? İngilizce bilmeyenleri de düşünün :( sonra türk oyun sektörü gelişmiyor

Multiplayer olayı biraz karışık ve sürekli geliştirilen birşey. Yani şimdi verilen bi tutorial 3 ay sonra etkisini yitirecektir çünkü çok hızlı gelişiyor hem Unity hem bu Photon. Ayrıca multiplayer maliyetleri çok fazla olduğu için normal oyun yapmak daha cazip geliyor insanlara ;) (Bu arada senin için ders paylaşıcaktım ya çok az bekle gece paylaşıcam. Biraz meşguldüm de.)
      Anladım ama en azından temel mantık verilebilir mesela photon ile ilgili. Eğer mantığı anlaşılırsa ne kadar gelişsede uyum sağlamak kolaylaşır diye düşünüyorum. Free versiyon için en azından insanlar deneyip hevesini alsın dimi ama :) valla dersi sabırsızlıkla bekliyorum hocam durmadan bakıyorum siteye . İnşallah en yakın zamanda eklerseniz , anlayana kadar soru sorup başınızı şişirebilirim :)
      bir kaç oyun yaptım diyorsun çok ta acemi değilsin zannedersem , biraz multiplayer networking üzerine bişeyler öğrenip kendi serverinde çalışacak bir oyun yapmayı denemelisin , yıllık 15-20 dolar gibi bir fiyata işi bitirebilirsin , oyunun çok tutarsa tabi ilerde daha geniş bi bant genişliği ile upgrade edersin...

gelelim asıl yorum yapma sebebime, yahu arkadaşlar , ingilizce öğrenin , herkes ingilizce bilmiyor diye bi dünya yok sen bu işe girişiyorsan , ingilizce öğreneceksin.. bunun istisnası yok ..

NorthStar79 wrote:

bir kaç oyun yaptım diyorsun çok ta acemi değilsin zannedersem , biraz multiplayer networking üzerine bişeyler öğrenip kendi serverinde çalışacak bir oyun yapmayı denemelisin , yıllık 15-20 dolar gibi bir fiyata işi bitirebilirsin , oyunun çok tutarsa tabi ilerde daha geniş bi bant genişliği ile upgrade edersin...

gelelim asıl yorum yapma sebebime, yahu arkadaşlar , ingilizce öğrenin , herkes ingilizce bilmiyor diye bi dünya yok sen bu işe girişiyorsan , ingilizce öğreneceksin.. bunun istisnası yok ..

İlk başta dediğinizi düşündüm kendi serverım üzerinden ilerleyeyim dedim ama pek ilerleyemedim. Server ve client kullandığım tek yer asp.net ve angularjs ile chat sistemi :D oyundaki network mantığı biraz ağır geldi :) İleriki zamanlarda photon ile mantığı tam otutturup kendimin yapabileceğini düşüyorum.
      Mesele ingilizce öğrenmek yada öğrenmemek değil ki. Niye ingilizceye muhtaç bırakılıyoruz. Sonra türkler gelişemiyor ilerleyemiyor. İngilizceyi iyi bilen çoğu insanda verdiği eğitimler yaptığı oyunlar bile ingilizce (turkce desteği yok!) bu resmen ingilizceye muhtaç bırakmak değil mi acaba? Yönetim mandası değilse de Lisan mandasını savunmaktır tabiri caizse. Sadece yazılım değil her konuda bu şekilde değil mi zaten? Hocam su meselenin aslı nedir deyince ingilizce öğren al sana ingilizce ders. Tamam ingilizce öğrenmeye mecburuz ama türkçe kaynaklarimiz olmasın. Bundan bi 10-20 yıl sonra turkce nin hali veya turkce nin değeri kalacağıni sanmiyorum bu gidişle

Edit: Bu arada asıl demek istediğim en azından temel seviye bi yere kadar turkce kaynak olmalı ki sonrası kişinin kendine ve ingilizce bilgisine kalsın..
      Bir şey türkçe olsun istiyorsan o zaman icat edecen türkçe yapacan. C# ingilizceyse sende git T# çıkart türkçe komutlar kullan. Günümüzdeki bilgisayar teknolojisi amerikan teknolojisidir. Amerikalının teknolojisini kullanıyorsan amerikalının dilini bilecen. Olay bu kadar basit. Amerikalının teknolojisi yani ingilizce geliştirilmiş bir teknoloji üzerinde yine ingilizce olan bir programlama dilini kullanıpta niye ingilizceye muhtacız demek kusura bakma biraz ağır olacak ama saçmalıktır. Ayrıca beğensekte beğenmesekte şu an en yaygın dil ingilizcedir. Bilgisayarlar global yani dünya çapında kullanılan cihazlar olduğu için doğal olarak bundan sonra çıkacak teknolojide ingilizce alt yapılı olacaktır. Bu teknolojiyi türkçe hale getirmek istesen bile önce ingilizce öğrenip sonra türkçeleştirme yapabilirsin. Son kullanıcı için ticari kaygıdan dolayı türkçe arayüzlü cihazlar üretiyorlar. Ama buradaki türkçe üretme amacı cihazı satıp para kazanmak. Cİhazı geliştirmek için yine ingilizce lazım.
      Yani adamlar sen kullan, üretme, satın al istiyorlar. Senin gelişmeni istemiyorlar. Seni ekonomik olarak satın alıp kendi mandası altında köle gibi çalıştırmak istiyor. Amaç budur. Dışardan aldığımız her teknoloji her ürün her cihaz adamların bu amacını bir adım daha ileri taşır.
      Kimse bir şey yapmıyor konusunda haklısın ama teknolojiyi türkçeleştirip T# ı çıkaracak, türkçe oyun motoru yapacak adamlar burada değil. Devletin başındakiler. Baştaki emiri verecek. Teknolojik geliştirme kurumunu kuracak. Bu kurum alacak çalışkan zeki insanları ömürlerince çalıştırıp kendi teknolojini üreteceksin. O zaman işte dünyaya teknoloji satarsın türkçeni zorla adamlara öğrettirirsin. Yoksa böyle bizim gibi sende kendi dilini ülkeni ekonomini kaybetmeye ve yabancının mandasında ayakta kalmak için ingilizce öğrenmek zorunda kalırsın. Ama bu ülkede seçimler futbol maçı gibi izlendiği için kimse bu adam nasıl bir adam bu ülkeye ne kadar fayda sağlar bakmadığı için, vay ne güzel laf koydu, vay şöyle ezdi çok baba adam şeklinde oylar verildiği için şahsen yakın gelecekte bu ülkede teknolojik bir gelişme beklemiyorum. Kimsede boşa beklemesin. 6 yıl önce 1.45 civarı olan dolar bugün 2.90 civarıysa demektir ki ülkemiz 6 yılda %100 geriledi. Bu şekilde devam ederse bir 10 yıl sonra komple amerikan mandasına gireceğiz.
      Çok uzun yazdım neyse sonuç olarak yakın gelecekte daha fazla ingilizce lazım olacak. Hayatta kalıp yeni türkiyeye uyum sağlamak istiyorsan ingilizce öğrenmeni tavsiye eder, hayatta başarılar dilerim.
      Haklisin tabi çoğunda . Ama bir anda da oturup oyun motoru , yada T# olusturulamayacak. Ülkedeki yazılımcı sayısını, yazılımlık merakını arttırmak gerekiyor. Bu da öncelikle bilen insanlara düşüyor. Banane ingilizce öğrensinler sonra kodlamayı öğrensinler sonra yapsınlar olamaz yani. Yukarda dediğim gibi en azından temel seviye derslerle insanları bir yere getirerek ülkesine diline halkına borçlu hissetsin kendini boyle başladım desin güzel olmaz mi? Ben baştan sona anlatılsın demiyorum bunu yapacak insan da çıkmaz kolay kolay. En azından şu forumları dolaşınca gördüğüm şey hep ayni sorular en azından bu soruların cevapları verilsin de. Ben ingilizce bilsem mesela kendi kendime ogrensem bir şekilde gider ingilizce unity nin kendi forumunda soru sorardım bazıları gibi. Ama biseyler bekliyorum en azından sorduğum sorulara cevap verenlere borçlu hissediyorum kendimi. İngilizce kaynaklara bakarken hic bir turkce sitede olmayan önemli sorular gördüm soruyu soranlar türk tabi . Ee sonuç herkes kendi cebini düşünüyor herkes kendi menfaatini düşünüyor herkes ben gelisiyim kimse gelismesin istiyor. Sonuç gelişmemiş bir ülke. Zamanında da Devrim arabası yapıldı ama ottan bir sebeple araba projesi iptal edildi, ve öyle güzel bir plan kurmuşlar ki onlarca sene artik yerli araba üretilme fikri bile saçma gelmeye başlamış insanlara, yaptık olmadı demiş insanlar. Sonuç olarak turkiye hep dışa bagimliydi, tabiri caizse gizli sömürge bir ülkeydik hep..

mfakkaya wrote:

Bu da öncelikle bilen insanlara düşüyor. Banane ingilizce öğrensinler sonra kodlamayı öğrensinler sonra yapsınlar olamaz yani.

Neden olmasin hocam? Bilen insan da dogustan ogrenmis degil ki o da disini tirnagina takip kendi cabalariyla ogreniyor. Asil 'Ben su su kaynaklarin cevirisini istiyorum ayrica su su dillerde de turkce ders istiyorum' demek olmaz. Ki meraki olan kisi icin ingilizce de sorun degil eger hazir engine kullanmiyorsa. Geri kalmamizin asil sebebi de bence insanimizin herseyin hazir eline gelmesini beklemesi. 'Yabancilardan parasini verip canavar gibi arabayi almak varken neden kendimiz ugrasip da araba yapalim', 'Yabanci kaynaklari turkceye ceviren varken neden gidip de ingilizce ogrenelim'. Bakis acisina gore degisiyor hersey.

AcarX wrote:

mfakkaya wrote:

Bu da öncelikle bilen insanlara düşüyor. Banane ingilizce öğrensinler sonra kodlamayı öğrensinler sonra yapsınlar olamaz yani.

Neden olmasin hocam? Bilen insan da dogustan ogrenmis degil ki o da disini tirnagina takip kendi cabalariyla ogreniyor. Asil 'Ben su su kaynaklarin cevirisini istiyorum ayrica su su dillerde de turkce ders istiyorum' demek olmaz. Ki meraki olan kisi icin ingilizce de sorun degil eger hazir engine kullanmiyorsa. Geri kalmamizin asil sebebi de bence insanimizin herseyin hazir eline gelmesini beklemesi. 'Yabancilardan parasini verip canavar gibi arabayi almak varken neden kendimiz ugrasip da araba yapalim', 'Yabanci kaynaklari turkceye ceviren varken neden gidip de ingilizce ogrenelim'. Bakis acisina gore degisiyor hersey.

Tabi haklisin kardeşim ama biyerlerden başlamak gerekiyor. Bir anda dünya devi olamayız tabiki. Önce TEMEL SEVİYE kaynak olması gerekiyor bilenlerin. Daha sonrası tamam gidin ingilizce öğrenin denebilir. Ama nerdeyse unity nedir deyince bile ingilizce siteleri işaret ederse herkes mesela. Turkce ölür gider. Bugün yazılım konusu yarın bilim sonrasinda meslek sonra edebiyat. Kuresellesen diğer dillerin katili bir ingilizce var karsimizda. Tabiki öğrenmek herkes boyun borcu ama ingilizcesi varken türkçeye ne gerek var dedikten sonra diyecek söz yok zaten. İngilizceden faydalanmak güzel tabi ama resmen teslim olmak çoğu kişinin yaptığı şey. Yanlış mıyım acaba?
      Haklisin yanlis anlasilmasin ben turkce kotu demiyorum ben de isterim kaliteli turkce kaynak olmasini. Keske biz o kalitede urun ortaya cikarsak da yabancilar kendi dillerine cevirmek isteseler. Ama ingilizce ogrenip de yeni/eski tum kaynaklara aninda ulasmak varken kendimizi cevirilerle sinirlamak da pek mantikli degil fikrimce.
      bilim birikimli ilerleyen birşeydir , 12nm ölçeğinde bir işlemci yapmak istiyorsan öncelikle 12 nm ölçeğinde çalışbilecek bir makineye ihtiyacın olacaktır , bu makineyi yapabilmek için 14nm ölçeğinde çalışan bir makinenin olması lazım , onu da yapmak için 16, bu böyle gider..

aynısı yazılım için de geçerlidir, bugün kullandığımız hiç bir yazılım dili bugün ki haliyle ortaya çıkmadı , c dilinden örnek vermek gerekirse c dili çok öncesinde temel makina dili denen 1 ve 0 ların gruplandırılması ilkesiyle çalışan daha ilkel bir dilden yaratıldı , ardından gerek duyuldukça yeni fonksiyonlar eklendi ve bütün bunlar ingilizce dilinde yapıldı , eğer bugün türkçe bir yazılım dili geliştirmek istiyorsak bütün bu yolu en baştan izleyip makina dilinden başlamamız gerekiyor , aksi halde yapabileceğin tek şey mevcut yazılım diline türkçe yama yapmak gibi birşey olacaktır.

her bilim adamının bildiği bir ilke vardır ki tekerleği yeniden icat etmek anlamsızdır, eğer türkçe yazılım dili geliştirilecekse, programlamanın tekerleğini yeniden icat etmek gerekmektedir, bu da çok büyük bir emek ve zaman israfıdır, bununla uğraşacağına insanların yeni ve faydalı şeyler üretmesi çok daha akla yatkındır.
      bu sebeple günümüz biliminin tekerleğini icat eden amerikan silikon vadisinin dilini kullanmaya mecbursun , sadece bir türk değil , fransız, alman, ispanyol hatta bilgisayar alanında çok büyük atılımlar yapan çinliler bile konu bilişim olunca ingilizce öğrenmek mecburiyetindedir.

birde ingilizcenin üstün olduğu diğer bütün konuları da eklersek buna.. evet ingilizce şart.

başlangıç seviyesinde bile olsa türkçe kaynaklara hiç gerek bile yok . çünkü eğer kişi kendini geliştirmek için ilerde ingilizce kaynakları anlayabilmek zorundaysa, en başından ingilizceyi öğrenmeli başlangıç seviyesindeki bilgileri de ingilizce olarak alabilmeli.

gönül ister türkçe bilim dili olsun , bütün dünya türkçe öğrensin ama o kervan sanayi devrimini kaçırdığımızda kaçtı..

dünyanın ikinci sanayi devrimi sayılan bilişim devriminin şafağındayız, umarım bu kervanı kaçırmayız ve ilerde hem milletimizin hem dilimizin faydasına işler yapıp teknoloji üretebilir ve belki böylece ingilizce mandasından bir nebze olsun kurtulabiliriz.

ilk okuldan itibaren kodlama derslerinin çocuklara öğretileceğinden bahsediliyor son zamanlarda, inşallah gerçek olur, arapça gibi derslerle çocukların zamanını heba edeceklerine kodlama derslerini zorunlu ders yapar , lise ve üni. sınavlarında sorarlarda , burası gibi forumlarda bir avuç hevesli insandan fazlası birşeyler üretmeye , bilgi paylaşmaya ve dünyaya açılmaya başlar.
      Herkes içindekini dökmüş ve bakış açısına göre 2 tarafta haklı. Yalnız biz 3-5 kişi olarak bunu değiştirebileceğimizi sanmıyorum. Tüm Türkiye ayaklansa bile yine de gücümüz yetmez. İnsanlara "EKMEK YEMEYİN!" demeye benziyor bu. Yada "SİGARA İÇMEYİN!" demeye benziyor. İroniyi siz anladınız ^^

İngilizcem kuvvetli olsa bende ingilizce ders paylaşırdım ama hadi yine iyisiniz kendi sitemdeki tüm konular türkçe. gokhankinay.com.tr/ Vakit bulabildikçe ve canım sıkıldıkça konu açmayı planlıyorum. Öyle bi ders sırası takip etmeyeceğim yani ve iddialı da değilim. (Bildiklerimi anlatırken yeni şeyler öğreniyorum ve paylaştığım her ders benim arşivim olmuş oluyor.)

Trifles Games wrote:

Herkes içindekini dökmüş ve bakış açısına göre 2 tarafta haklı. Yalnız biz 3-5 kişi olarak bunu değiştirebileceğimizi sanmıyorum. Tüm Türkiye ayaklansa bile yine de gücümüz yetmez. İnsanlara "EKMEK YEMEYİN!" demeye benziyor bu. Yada "SİGARA İÇMEYİN!" demeye benziyor. İroniyi siz anladınız ^^

İngilizcem kuvvetli olsa bende ingilizce ders paylaşırdım ama hadi yine iyisiniz kendi sitemdeki tüm konular türkçe. gokhankinay.com.tr/ Vakit bulabildikçe ve canım sıkıldıkça konu açmayı planlıyorum. Öyle bi ders sırası takip etmeyeceğim yani ve iddialı da değilim. (Bildiklerimi anlatırken yeni şeyler öğreniyorum ve paylaştığım her ders benim arşivim olmuş oluyor.)

Kardeşim siteye baktım da sadece PlayerPrefs anlatılmış ama çok hoşuma gitti. İnşallah yeni derler eklenir. Özellikle unity C# derleri olursa mükemmel olur. +Takip ediyorum :)

mfakkaya wrote:

Trifles Games wrote:

Kardeşim siteye baktım da sadece PlayerPrefs anlatılmış ama çok hoşuma gitti. İnşallah yeni derler eklenir. Özellikle unity C# derleri olursa mükemmel olur. +Takip ediyorum :)

Aynen yeni başladım zaten. Vakit bulabildikçe ders paylaşmayı planlıyorum. ;)

gokhankinay.com.tr/unity-coklu-dil-sistemi/
      Mesela bu konuyu anlattım ama böyle bırakmayacağım Githubta bi proje açmayı planlıyorum. Ekip işini aksatmadan vakit bulabildikçe tabi ^^