Unity Survival Projem İçin Ekip Topluyorum

Unity Survival Projem İçin Ekip Topluyorum

İyi günler. Ben Emir;
      15 Yaşındayım yaklaşık 2-3 yıldır oyun yapma işine acayip merak sardım hep başarısız sonuçlar aldım.Yarıda bırakmak zorunda kaldım falan çünkü çok hata alıyordum birşeyi yaparken tutorial az geliyordu dilde bilmiyorum c# öğrenmeye calısıyorum şuan öğrenirsem daha iyi olacağınıda düşünüyorum.Artık başarısızlıklardan kurtulup 15 yaşıma rağmen insanların neler başarabileceğimi ve ekibimi toplayıp onlarla neler yapabileceğimi geldi.Ekip topluyorum bu sebepten dolayı.Dil bilmeniz önemli değil istekli olun birlikte hergün tutorial izleye izleye zamanla öğrenir çözeriz.Oyun H1Z1 Tarzı birşey olacak.Unity oldugu için zaten optimizasyon gibi sıkıntılarda olmaz düşük seviyedeki pclerin bile rahatlıkla oynayabileceği birşey çıkarırız.Fakat bu iş tabiki 1 haftalık süreç değil 1 yıl hatta 3-5 yıl bile sürebilir.Yarı yolda bırakıp sıkıldım gidiyorum vb diyen gelmesin 2-3 aya steama beta şekilde sunar erken erişim yaparız.Her hafta veya her ay güncellemelerle oyunu daha iyi noktalara getiririz.Umarım Güzel anlaşacağım kişi/kişiler bu konuyu görüp bana ulaşabilir.

fb:emir.soylu.13
      Denemeden bilemeyiz. Hata yapmadan gelişemeyiz.

Ben hala tek bir mobil oyunla 1 yıldır ugraşıyorum çünkü mesela ana menüsünü ayarlıyorum sonra daha iyisini yapıyorum sonra daha iyisini yapıyorum sürekli kendim geliştiğim için oyun bitmiyordu. Bu kötü bir şey değil iyi bir şey. Dediğin oyunun sırf multiplayerını düzgün ayarlamak baya ugraş gerektirir. Daha küçük projelere yönelmeni tavsiye ederim. Don't Starve gibi singleplayer harika oyunlar çıkartabilirsiniz.
      Olan bir oyunu yapmaya çalışmayın yada remasterını yaptığınız oyun unutulmuş olmalı. H1Z1 varken sizin oyununuz dikkat çekmez
      Aslında Haklısınız Hocam.H1Z1 varken dikkat çekmez denmesi yanlış bu oyunun sistem gereksinimine,optimizasyonuna ve fiyatına bakarsak (31 TL just survive+31 tl king of the kill) 62 TL bir fiyatı var.En az 8 gb ram ve gddr5 ekran kartınız olmadıgı sürece bu oyunda very low dahi oynamanız mümkün gözükmüyor.Unity ile yapılan bir oyunun her sistem tarafından ( tabi 100 TL lik 1 gb ram 1.5 ghz işlemci 524 mb ekran kartlı bir sistem değil) rahatca açılacağını düşünüyorum.Daha ufak proje derken aklımda pek plan yok dil bilmedigim icin genelde bu konularda tutorial cok yapılan tutorialler hep fps korku oyunu tutoriali oluyor Türkçe videolarda.Yabancı tutoriallerde ise pek bişi anlaşılmıyor ve farklı proje cıkarmakda zor.Adobe Flash ile Betting Stars (İddaa oyunu facebookda baya tutuldu) gibi At yarışı bahsi oyunu yapmak istedim ancak bi kaynağa ulaşamadım bununla ilgili o yüzden kendimi böyle projeye attım.Construct 2 kolay fakat oradaki projeler cok basit mario falan yapsam zaten var başka yapılmasına gerek yok.Sizin tavsiyeniz nedir bu konuda ?

ejderemir wrote:

Aslında Haklısınız Hocam.H1Z1 varken dikkat çekmez denmesi yanlış bu oyunun sistem gereksinimine,optimizasyonuna ve fiyatına bakarsak (31 TL just survive+31 tl king of the kill) 62 TL bir fiyatı var.En az 8 gb ram ve gddr5 ekran kartınız olmadıgı sürece bu oyunda very low dahi oynamanız mümkün gözükmüyor.Unity ile yapılan bir oyunun her sistem tarafından ( tabi 100 TL lik 1 gb ram 1.5 ghz işlemci 524 mb ekran kartlı bir sistem değil) rahatca açılacağını düşünüyorum.Daha ufak proje derken aklımda pek plan yok dil bilmedigim icin genelde bu konularda tutorial cok yapılan tutorialler hep fps korku oyunu tutoriali oluyor Türkçe videolarda.Yabancı tutoriallerde ise pek bişi anlaşılmıyor ve farklı proje cıkarmakda zor.Adobe Flash ile Betting Stars (İddaa oyunu facebookda baya tutuldu) gibi At yarışı bahsi oyunu yapmak istedim ancak bi kaynağa ulaşamadım bununla ilgili o yüzden kendimi böyle projeye attım.Construct 2 kolay fakat oradaki projeler cok basit mario falan yapsam zaten var başka yapılmasına gerek yok.Sizin tavsiyeniz nedir bu konuda ?

Öncelike unity ile her yapılan oyun düşük pclerde rahat çalışır diye bir durum yok. Bknz rust. Ilk halinde bile fps drop yaşıyordum ama iyi kötü oynuyorduk. Son halinde grafiklere öyle bi abandılarki. Şu an ki pcemle 10 fpsyi göremiyorum oyunda. Rust ve H1Z1 grafik karşılaştırması yapınca ki h1z1dede 25 fps alıyorum. h1z1 grafikleri o kadar dandik olmasına rağmen oda oyunun optimizasyon sorunu

Singleplayer oyunlarını klonlayıp daha değişik fikirler katmakta bir sorun yok ama Multiplayer oyunları klonlayınca tutmuyor. Özellikle senin gibi reklam bütçesi ve profesyonel bir ekibi olmuyan birini hemen harcamak için ugraşır o tarz firmalar. Önünü keserler

Okean wrote:

ejderemir wrote:

Öncelike unity ile her yapılan oyun düşük pclerde rahat çalışır diye bir durum yok. Bknz rust. Ilk halinde bile fps drop yaşıyordum ama iyi kötü oynuyorduk. Son halinde grafiklere öyle bi abandılarki. Şu an ki pcemle 10 fpsyi göremiyorum oyunda. Rust ve H1Z1 grafik karşılaştırması yapınca ki h1z1dede 25 fps alıyorum. h1z1 grafikleri o kadar dandik olmasına rağmen oda oyunun optimizasyon sorunu

Singleplayer oyunlarını klonlayıp daha değişik fikirler katmakta bir sorun yok ama Multiplayer oyunları klonlayınca tutmuyor. Özellikle senin gibi reklam bütçesi ve profesyonel bir ekibi olmuyan birini hemen harcamak için ugraşır o tarz firmalar. Önünü keserler

..
      öncelikle yaşına rağmen böyle bi alana girme hevesini takdir ediyorum .
      ancak bazı tavsiyelerim var senin için .
      öncelikle : İlk Oyununu Yaparken Multiplayer'dan Uzak Dur !
      ikinci olarak: oyun yapmak sadece programlamadan ibaret değildir , 3d modelling , texture, shader, partical efects , lighting , animation gibi konularda da belli bir bilgi birikimin olmadan yeni bir projeye başlama , dünya kadar kod yazar sonra bilgisizliğinin kurbanı olur bitün emeklerini çöpe atarsın bu hataya düşme sakın.
      üçüncü olarak : Survival oyun yapmak istediğini söylemişsin ancak mesele survival oyun yapmaya geldiğinde işin gerçekten çok daha zor olacaktır , çünkü dişe dokunur bir survival oyun için bir çok farklı sistemin birlikte çalışması gerekir bu da çok fazla zaman alır , bir süre sonra sıkılıp bırakan çok insan gördüm . sen düşme bu hataya .
      dördüncü olarak: 2-3 aya steam'de erken erişim olarak yayınlayamazsın o oyunu kolay kolay o hayalden vazgeç , bir kere işe başlayınca 2-3 ayın çok kısa bir zaman olduğunu göreceksin . üstelik 2-3 ayda oynanabilir bir prototip çıkartsan bile oyuna ilgi duyan insanlar en fazla 3 ay ilgilerini canlı tutacaklardır , bir süre sonra sana ve oyununa olan inançları kaybolacak ve motivasyonunu düşürecektir bu durum , bu açıdan gerçekten oyunda ciddi bir ilerleme kaydetmeden ufak bir prototip ile erken erişime açmamanı tavsiye ediyorum .

son olarak ise: oynanabilir bir prototip çıkartmadan ekip oluşturma yoluna gitme , tecrübelerime dayanarak ortada ekibi motive edecek bir prototip olamadığı takdirde ufak ekiplerin ışık hızında dağıldıklarına şahit oldum ve aynısının senin başına gelmeyeceğinin hiç bir garantisi yok .

bonus: projenle ilgili takıldığın yerlerde bana site üzerinden, skypetan veya e-posta ile ulaşabilirsin. çok fazla boş zamanım yok ama fırsat buldukça sorularına cevap veririm.
      skype&e-posta: northstar_7978@hotmail.com.tr

NorthStar79 wrote:

ikinci olarak: oyun yapmak sadece programlamadan ibaret değildir , 3d modelling , texture, shader, partical efects , lighting , animation gibi konularda da belli bir bilgi birikimin olmadan yeni bir projeye başlama , dünya kadar kod yazar sonra bilgisizliğinin kurbanı olur bitün emeklerini çöpe atarsın bu hataya düşme sakın.
      üçüncü olarak : Survival oyun yapmak istediğini söylemişsin ancak mesele survival oyun yapmaya geldiğinde işin gerçekten çok daha zor olacaktır , çünkü dişe dokunur bir survival oyun için bir çok farklı sistemin birlikte çalışması gerekir bu da çok fazla zaman alır , bir süre sonra sıkılıp bırakan çok insan gördüm . sen düşme bu hataya .
      dördüncü olarak: 2-3 aya steam'de erken erişim olarak yayınlayamazsın o oyunu kolay kolay o hayalden vazgeç , bir kere işe başlayınca 2-3 ayın çok kısa bir zaman olduğunu göreceksin . üstelik 2-3 ayda oynanabilir bir prototip çıkartsan bile oyuna ilgi duyan insanlar en fazla 3 ay ilgilerini canlı tutacaklardır , bir süre sonra sana ve oyununa olan inançları kaybolacak ve motivasyonunu düşürecektir bu durum , bu açıdan gerçekten oyunda ciddi bir ilerleme kaydetmeden ufak bir prototip ile erken erişime açmamanı tavsiye ediyorum .

son olarak ise: oynanabilir bir prototip çıkartmadan ekip oluşturma yoluna gitme , tecrübelerime dayanarak ortada ekibi motive edecek bir prototip olamadığı takdirde ufak ekiplerin ışık hızında dağıldıklarına şahit oldum ve aynısının senin başına gelmeyeceğinin hiç bir garantisi yok .

bonus: projenle ilgili takıldığın yerlerde bana site üzerinden, skypetan veya e-posta ile ulaşabilirsin. çok fazla boş zamanım yok ama fırsat buldukça sorularına cevap veririm.

Katılıyorum. Oyun geliştirmek Avatardaki 4 element gibidir(Ateş[Programlama] Su[2D Çizim] Toprak [3D Modelleme] Tahta [Hava olmasın / Senaryo , Ses] hepsinde ustalaşman gerekir güzel örnek oldu :D

NorthStar79 wrote:

Cidden çok mükemmel düzeyde bir cevaptı şuandan itibaren ne yapmam gerektiğini az buz anladım.Cinema 4d modelleme yapıyorum şuan her işe atılıcam tek basıma ne sonuç alırım bilmiyorum ama bisiler yapmam lazım.Multiplayer yapmazsam peki nasıl bir zevk verebilirimki kullanıcılara ? Ben mp olmayan hiç bir oyundan kolay kolay zevk almıyorum.Daha çok mp ile birşeyler elde edebilirim.Survival oyundan ziyade artık daha çok açlık susuzluk gibi şeylerin olmadıgı zombinin vb yine oldugu online battle royal bir oyun yapmayı düsünüyorum.
      Bende seni taktir ediyorum kardeşim, yanlız başlangıç olarak direkt oyun yapımına girme. İlk önce bir iki alanda kendini iyice geliştir, neticesinde daha yaşın küçük. Senin yaşındakiler minecraft,wolfteam oynuyor :)
      Oyun yapımına 20 yaşında da girersin acelesi yok. Önemli olan ortaya sağlam projeler çıkartabilmek. Birde başlangıç projelerinde basit oyunlar seç.
      Benim önerim basit değil zor oyunlar seçmen yönünde. Harika 3d grafikli harika 2d menuye sahip harika programlanmış profesyonel bir oyun hedefin olarak seç. [Ama mobil oyun olucak] Bunu yapana kadar zaten 1 yıl bütün dallarda bilgi birikimine sahip olursun.

FedaiTR wrote:

Bende seni taktir ediyorum kardeşim, yanlız başlangıç olarak direkt oyun yapımına girme. İlk önce bir iki alanda kendini iyice geliştir, neticesinde daha yaşın küçük. Senin yaşındakiler minecraft,wolfteam oynuyor :)
      Oyun yapımına 20 yaşında da girersin acelesi yok. Önemli olan ortaya sağlam projeler çıkartabilmek. Birde başlangıç projelerinde basit oyunlar seç.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.Şuan ufak tefek 3-4 kişi topladım aramızda 1 coder var ayrıca 1 tane de coder tanıdıgım var çok iyi projelr yapmış olan bir abim.Ondanda bişiler öğrenmeye çalışacağım javascript ile başlamayı düşünüyorum kaç yılda öğrenirim bilmiyorum hayırlısı bakalım.Ben basit projeler çıkarmak yerine "Okean" ında dediği gibi yaşını bilmedigim icin okean diyorum kusura bakma veya abi diyeyim yaşın büyüktür büyük olasılıkla,3D güzel bir oyun ile başlayacağım neler olur olmaz bilmiyorum şimdiden oyun cıkarmamı bekleyen bi 50-60 kişi oluştu.Gruplardan topladım ekip mizah grubundan falan nasıl oldu anlamadım ama mizah gruplarındada böyle işlerle uğraşan bayağı bir kişi varmış.İlerleyeceğim yılmak yok 5 senede olsa 10 senede olsa güzel bir oyun çıkarıp önümü açmak istiyorum.
      Oyun geliştirmede öğrendiğim bir şey varsa oda programlamanın bir önemi olmaması. Bir oyun oyunsa bunun %25 i programlama %75i art oluyor yani günümüzdeki oyunlar. Yoksa 10-15 yıl önceki oyunlarda art yerine programlama %85 di. Her yıl bu oran düştü çünkü devasa grafiklere ulaşabiliyorduk devasa grafiklere ulaşabilmek dahada zorlaştırdı ama programlanma hep aynı kaldı

Demek istediğim gerçekten programlamayı öğrensen bile dünyanın en iyi coderı olsan bile bir oyun yapamıyorsun. 3D Model yapabilen onun animasyonunu yapabilen boyamasını yapabilen rig yapabilen adam bulucaksın veya öğreneceksin. Üstüne 2d çizim & paint yapabilen birinide bulucaksın

Okean wrote:

Demek istediğim gerçekten programlamayı öğrensen bile dünyanın en iyi coderı olsan bile bir oyun yapamıyorsun.

LUL. Once bir en iyi olalim da ondan sonra boyle buyuk cumleler kuralim hocam bence. Ben sahsen grafik programlama konusunda(OpenGL, vs.) 0 bilgiye sahibim ama oturup bilen insanlari dinledim. Dinledikce de "Keske ben de bunlari ogrensem de kapasitemi genisletsem" demeden edemedim. Demem o ki bir seye ust limit belirlemeden once o noktaya gelip de limit o mu degil mi test etmek bence daha saglikli olur.
      Bayağı bir ilerleme kaydettim Dalgalanan Türk-Azerbaycan bayrağı ambulans,H1z1 deki gibi ufak tahtadan evler,Yol vb bayağı gelişme var şuan.Askeri oyun olacak biraz arma 3 gibi.Survivalden vazgeçtim denebilir zaten survival de sayılmaz bnm dedgm açlık susuzluk gibi şeyler yoktu basede kalabilirsin istersen online adamlarla çatışacaksın.Oyunun reklamını Türkiye,Azerbaycan ve USA,Rusya gibi ülkelerde yapıcam (Nasip olurda güzel bişiler çıkarabilirsem ekip toplayıp) Türkiye-Azerbaycan bir base,USA,Rusya bir basede olacak örneğin 2v2 ülke kapışacak açık bir dünyada üstünlük kuracak isterlerse role play yapacaklar gibi gibi gibi :D

ejderemir wrote:

Bayağı bir ilerleme kaydettim Dalgalanan Türk-Azerbaycan bayrağı ambulans,H1z1 deki gibi ufak tahtadan evler,Yol vb bayağı gelişme var şuan.Askeri oyun olacak biraz arma 3 gibi.Survivalden vazgeçtim denebilir zaten survival de sayılmaz bnm dedgm açlık susuzluk gibi şeyler yoktu basede kalabilirsin istersen online adamlarla çatışacaksın.Oyunun reklamını Türkiye,Azerbaycan ve USA,Rusya gibi ülkelerde yapıcam (Nasip olurda güzel bişiler çıkarabilirsem ekip toplayıp) Türkiye-Azerbaycan bir base,USA,Rusya bir basede olacak örneğin 2v2 ülke kapışacak açık bir dünyada üstünlük kuracak isterlerse role play yapacaklar gibi gibi gibi :D

Bak oyun yapıcaksan kesinlikle rustu örnek al. Ama legacy halini. Rust legacy yaz videolarına bak anlarsın demek istediğimi o tarzda bir oyun yaparsan tutar.
      kardeşim ev bayrak falan yapmayı bırak madem online oyun yapmaya kararlısın , ki gördüğüm kadarıyla da büyük çaplı bi oyun yapma niyetin var , bi server kurmayı client bağlamayı falan dene , önce o sistemleri yapmaya çalış , altından kalkabilirsen diğer işlerle uğraş , networking i göz önüne almadan yazdığın her satır kod çöptür . buna o dalgalanan bayraktaki animasyonlar da dahil. emeklerin boşa gitmesin diye uyarıyorum bak şimdiden seni.
      Umarım yazacaklarım hevesini kırmaz.Ama cidden iyiliğin için söylüyorum.Survival tipi oyunlarla kaynıyor Steam piyasası.Şu piyasada Açık dünya oyunu yapmak , Survivor oyunlar yapmak tamamen zaman kaybı.Çünkü sektörün zaten lideri belli H1Z1.Bunun yerine mobil platformda basit bir oyun yapsanız çok daha iyi yerlere gelirsiniz.Ayrıca animasyon yapmak kolay iş değil neticede.Modelleme yapan arkadaş 3 gün sonra ben sıkıldım diyerek çekip gidebilir.Sonuçta ortak bir ofisiniz de yok.Bu sebeple bence tek başına orta seviye grafiklere sahip bir mobil oyun yapabilirsin.Yada tamamen bu işlere son verip okul hayatına odaklanıp , iyi bir üniversite kazandıktan sonra bu işlere girersin.Bunlar senin hayatını belirleyecek ufak ama önemli detaylar.O yüzden iyi düşün.