OYUN PROGRAMLAMA

Bu templateyi satan firma,
      woltlab.com/apps/

Pahalı diyorsanız,
      flarum.org
      discourse.org

Open Source şahane 2 tane forum sistemi var. Artık eski tarz forum temalarıyla uğraşmayalım yenilikçi olalım bence. Ortada bi emek var site yapılmış ama karar @birikim6767 e ait. Eğer bir başka arkadaş bu attıklarımla veya başka bi sistem kullanarak daha yenilikçi bi platform yaparsa bende gelebilirim. (Üst mesajımdaki hitap edeceği kategori de önemli bi faktör tabi.)
      Forumu ilk açtıgım zaman ilk hafta baya ilgi oldu. sonra ne yaptıysam ilgiyi tekrar yakalıyamadık.google adworksde reklam verdim uzun süre ama gene işe yaramadı.Dedigin gibi bu ara düşününyorum neler yapılabilir diye pes etmeye niyetim yok.

dedigin gibi her konu için ayrı bölüm açtık ama boş duruyorlar boş duruncada millet forumun yarısında konu bile açılmamıs diyip gidiyor çok haklısın.Benim ilk seferim bu hatalarda yapmıs olabilirim.

Simdi Programcıkafada bi konu açacagım Lütfen ilgili olanlar yorum atsın ve nasıl bişi istediginizi yazın ona göre düzenleme yapalım.herkes fikrini yazsın ortak karara göre düzenliyelim.

Chat box kısmını biraz daha araştırıcam yapabilirsem anlık sohbet yapmaya calısıcam ama bu hemen yapıla bilecek bişi değil.Elimden gleeni yapıcam ama foruma ilgi lazım kimse yok su ara cok boş duruyor.Destekleriniz cok önemli bu sürede . ben konuyu açıyorum forumu nasıl olmasını istiyorsanız herkes fikrini belirtsin.
      @birikim6767 sitende açmış olduğun konuya baktım ama yorum yazma gereği duymadım çünkü düşüncelerimi burada belirtmiştim.

Okuduğuma göre forumu kendin yapmayı planlıyormuşsun. Discourse, flarum gibi bir forum yapısını tek başına kurabilecek misin, tek başına ? Flarumda 49, Discourse de 588 kişi birlikte çalışıyor. Arkasında büyük bir community var ve sürekli test edip hata kontrolleri yapıyorlar. Diyelim hedefin bu kadar büyük değil normal basit çaplı bir forum yapısı olsun diyorsan o kadar vakit uğraşıp zaman harcayacağına o vakti foruma insan çekip, yararlı paylaşımlar yaparak sağlayabilirsin. Forumu 1 yıl sonra bitirdiğinde içerisindeki kullanıcılar şuanki durumundan bir farkı olacak mı?

Forum yapısına vakit harcayıp sonrasında RPG oyunun, Game of Pirates multiplayer oyunun, unity game launcherın ve kendine has oyun motorun gibi yarım kalan projelerine 1 tane daha ekleme diye söylüyorum bunları. Bilgi birikimini ve tecrübeni daha yararlı alanlara yöneltmelisin diye düşünüyorum şahsen.

Birde son olarak forumu yöneticisiymişsin gibi görme. Normal bir kullanıcı gibi siteye gir bi bak eğer hoşuna giderse normal bir üye gibi kendi sitene kayıt ol yorum yaz veya bir konu aç. Bunu dene bak o hesaba sen bile 1 hafta sonra girmek istemezsin. Çünkü diğer forumlardan farkı nedir, burasıyla farkı ne oldu orasının ? ;)
      flarum discourse gibi verdigin örnek forumları bilmiyorum baktım ama anladıgım kadarıyla bunlarda klasik forum düzeni var.senin ve diğerlerini dedigi gibi yenilikçi ol dediniz farklı bi yapıda bi platform olusturmayı deneyelim diyorum bende sen dedin online herkese ulasabilecegin herseyfadan ulasabilecegin bi çhat sistemi olsun dedin mesela.fikirlerini dinlemeye calısıyorum baktım gösterdigin örnekler bu forumdan veya bizim forumda kullandıgımız temanın mantıgından cok farklı değil.Suan ztn forumda bi değişiklik olmuyacak suan bu şekidle devam edicek gelen fikirlere göre yeni bi platform tasarlamaya calısıyorum.

birde burda yazdıgın projeler yarıda kalmadı rpg oyun projesi yarıda kaldı çünkü ilk projemdi ve acemiydim cok karmasık kodlar yazdım donmalar ws oldu. game of pirates multiplayer diye bi projem olmadı onu yanlıs hatırlıyorsun.unity game launcheri yaptım tamamladım hiç bi sorun çıkarmadan çalısıyor cok uzun zmn geçti onu yapalı hardiskime kaldırdım bitirdigim projeler arasında duruyor. oyun motoru cok eski konu değil devam ediyordum ona ama laptopum bozuldu yeni laptop alana kadar ona devam edemiyorum sadece masaustu bilgisayarı iyi bi bilgisayar değil sadece böyle basit işler için kullanabiliyorum.

son olarak hiç bi zaman yönetici gibi görme niyetim olmadı zaten. yönetici hesabını kullanmak zorundayım çünkü admin paneline burdan erişebiliyorum.açtıgım konularıda haliyle ordan açıyorum.

orda üyelik açtınmı bilmiyorum ama artık burda o forum hakkında cok konusmayalım burdakilerede ayıp olmasın sonucda burada bi forum
      game of pirates
      php oyun estergon
      Harita tasarımım

Konuyu daha fazla uzatmayacağım yoksa amacından sapıyor. Normal üyelik olayını da empati kurabilmen adına söyledim yoksa yönetici hesabını kullanma demedim ;)

"gösterdigin örnekler bu forumdan veya bizim forumda kullandıgımız temanın mantıgından cok farklı değil." demişsin ben orada görüntüsüne bak demedim yapısına bakman için örnek manasında attım. (İlle de onları kullanalım demedim sadece bi fikirdi benimkisi.)

Mesela "https://stackoverflow.com" , answers.unity3d.com/index.html
      2 Büyük site ve gördüysen gereksiz bi kalabalık yok. Yazılımcıların da sevdiği bi platform olsa gerek ki böyle kullanıyorlar.

Unity Forum, forum.unity3d.com bak burada başlıklar var ama içerisinde hiç alt başlık yok. Bi başlığa tıkladığında da yine yukarıda verdiğim örnek yapıya sahip.

"Scripting" şu başlığa bakarmısın abi ne kadar genel ve kapsayıcı. Senin forumda Unity 3D tıklıyorum altında 4 bölüm var 1 tanesi "Programlama Dilleri" ona tıklıyorum C#, Javascript ve Boo var. Gelişmeleri takip ediyormusun bilmiyorum ama artık Unity de Boo desteklenmiyor ki öncesinde kullanan kaç kişi vardı ? Özetlemek gerekirse, inanılmaz derecede gereksiz ve boş bi yapıya sahip forum oluşturup içerisine Y kuşağının gelmesini beklemek anlamsız.
      game of pirates diye yaptıgım proje suan ne olduguna dair bile aklımda hiç bir bilgi kalmamıs cidden onu ben hatırlamıyorum sen nerden buldun :D
      neyse diğer gösterdiklerinde tamamlanan projeler bazısından para kazandım bazısı hardiskede yaptıklarım arasına kaldırdım.yarıda kalmıs projeler değil hiç biri ama dedigin gibi öyle anlasılıyor konuyu baslatıp bittigi zamanki durumu göstermemisim hiç birinde genelde okul ws.cok vaktim olmuyor oyuzden takip edemiyordum.ama bunlar yarım kalan projeler değil.

ben sana ters bi tutum içinde değilim yanlıs anlama söylediklerini düşünüyorum uygulamaya calısıyorum cidden.herkesin fikri önemli cünkü be beraber bişeyler yapmak istiyorum. mesela anlık chat sistemi demiştin onla ugrasıyorum suan baya yol kat ettim gibi gözüküyor. bi sorun olmazzsa yakında bilgi vericem.

ama dedigin gibi forumda çok kalabalık var düzenlenmesi gerekiyor ilk deneyimim bu işde dedigim gibi hatalar olur.Fazlalıkları suan için kaldıracagım dedigin gibi.

bide dedinya forum yapmaya harcıyacagın zamanı kimse toplamaya harca diye.onun için çok ugrasıyorum aslında ama çok bir işe yaramıyor nedense adworks ile google reklam verdim günde 2 bin kere görüntüleniyordu reklam aslında ama gelen olmadı.

unity3dnin forumu felen cok sade cok güzel ler dedigin gibi ama bunlar tutmus forumlar ondan olabilir.bu online anlık chat isi belki kimselerin dikatini daha sade daha basit bi tasarım ile daha düzgün olur diye bide öyle denemeyi düşünüyorum.