OYUN PROGRAMLAMA

OYUN PROGRAMLAMA

MERHABA ARKADAŞLAR BU OYUN-PROGRAMLAMA.com sitesinde enaz 4-5 yıldır varım eski kullanırlılığı kalmadı

bu site nasıl bu şekilde açık kalıyor sahibi kim bilmiyorum ama işi oldugu için siteyle ilgilenemiyor anladıgım kadarıyla ama parasını ödemekdende vazgeçmiyor.

bilgisi olan arkadaşalra sordugum sorular söyle:
      1- böyle bi sitenin aylık gideri ne olur sizce ben bu siteyi kaybetmek istemiyorum.
      2- bu sitenin sahibi siteyle ilgilenemedigi halde parasını ödüyor bu siteden para kazandıgını sanmıyorum.bu siteyi devralmak istesem verirmi acaba ve nasıl bi ücret cıkar sizce
      3- hiç olmadı yeni bi forum kursak yine buradakiler gibi gelen bulabilirmiyim

üniversite ögrencisiyim eğer durumum yeterse bu forumu kaybetmek istemiyorum. hiç olmadı yeni bi forum altında toplanmak istiyorum.

ne diyorsunuz nasıl olur sorularıma bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse iyi olur.
      emrahgerede.com adresini ben domaini KDV Dahil 52 TL'ye yeniliyorum, KDV Dahil 213 TL'de host yenileme ücreti veriyorum. Toplam ücret bu sene bana 265 TL 'ya gelmiş oldu.

Bende video dosyaları var , youtube ve diğer video yükleme sitelerine videoları yükleyip gösterebiliyorum lakin şirketlerde youtube yasağı olduğundan ya da ara ara youtube gibi sitelere engelleme yediğinden local seçeneği ile de video yükleme gereği duydum. O yüzden böyle bir paketi seçtim. Sizin seçiminiz daha ucuza mal olabilir.

Lakin forum olayı öyle göründüğü kadar kolay değil. İnsanların yazdıklarını kontrol etmek ilgilenmek yazılan sorulara cevap vermek vs. vs. zor işler. Bu gibi forum işlerine bence para kazanabiliyorsa ve bir ekip varsa girilmeli.

oyun-programlama.com'u çooook uzun süredir takip ederim son bir yıl gerçekten yavaş bir yıl oldu. Oyun sektörü dünya da fırtına gibi eserken buranın böyle durgun olması elbette çok iyi değil. Yeni forumların kurulması yerine varolan sitelerin nerelerde yanlış yaptıklarını düşünmeleri ve ona göre hareket etmeleri kendilerini yenilemeleri tarafındayım.
      dediğiniz gibi yeni site açmak son fikir olarak düşünüyorum bu forumu kaybetmek istemiyorum gerçekden onca açılmıs konu varken
      bu sitenin sahibi simdilik parayı ödüyor ama nereye kadar ödiyecek baktım cean hesabına en son 1 yıl önce girilmiş onca açılmıs konu bilgi yok olucak gidicek bunu istemiyorum ayrıca bi şekilde aktifliğide artırmak istiyorum

site nezamana kadar böyle ayakda durabilir onca konu yok olup gidicek cok üzücü bi durum bizim için

emrahgerede wrote:

emrahgerede.com adresini ben domaini KDV Dahil 52 TL'ye yeniliyorum, KDV Dahil 213 TL'de host yenileme ücreti veriyorum. Toplam ücret bu sene bana 265 TL 'ya gelmiş oldu.

Bende video dosyaları var , youtube ve diğer video yükleme sitelerine videoları yükleyip gösterebiliyorum lakin şirketlerde youtube yasağı olduğundan ya da ara ara youtube gibi sitelere engelleme yediğinden local seçeneği ile de video yükleme gereği duydum. O yüzden böyle bir paketi seçtim. Sizin seçiminiz daha ucuza mal olabilir.

Lakin forum olayı öyle göründüğü kadar kolay değil. İnsanların yazdıklarını kontrol etmek ilgilenmek yazılan sorulara cevap vermek vs. vs. zor işler. Bu gibi forum işlerine bence para kazanabiliyorsa ve bir ekip varsa girilmeli.

oyun-programlama.com'u çooook uzun süredir takip ederim son bir yıl gerçekten yavaş bir yıl oldu. Oyun sektörü dünya da fırtına gibi eserken buranın böyle durgun olması elbette çok iyi değil. Yeni forumların kurulması yerine varolan sitelerin nerelerde yanlış yaptıklarını düşünmeleri ve ona göre hareket etmeleri kendilerini yenilemeleri tarafındayım.

emrah abi azcık arastırma yaptım

Barındırma SSDDisk Trafik E-Posta Database Subdomain
      1 Site Limitsiz Limitsiz Limitsiz Limitsiz Limitsiz
      hosting.com.tr bu sitede bu host bide.comlu alan adı 100tlye yıllık ücreti varsizce nasıl iyimi

eğer forumdan arkadaşlar desteklerse ben alır açarım bi forum gelen herkes bildigini1 konu olarak açsa bir süür bilgi olur sonra milelt soru sormaya baslar burdan tanıdıklarımdan bi kaç görevlide ayarlayıp güzel olur bence

eski kalabalıkı tekrar bulmak lazım artık herkes pes etme noktasına gelmiş anladıgım kadarıyla
      arkadaşlar sizi ben ilk defa görüyorum mesela forumda ben 2013den beri buralardayım forumun sahibini bulursam konusucam bişiler düsünücem
      bulamassam yeni forum açmayı düşünüyorum.

sizde o eski günleri özlediniz bugun ilk defa görüyorum sizi sizde bundan sonra olabildigince aktif olunki eski günlere dönebilelim

eğer ilgi olucaksa açıcam yeni forum parasında değilim bosa gitmesini istemiyorum herkes baslarda bi kaç bildigi konuyu açarsa bu forumun eski haline döenebiliriz.hersey size bağlı

bu forumu bırakıp yeni forum açmak istemiyordum fakat bu forumun ne oalcagı belli değil sahibine ulasamıyoruz zaten daha nekadar açık kalıcak o bile belli değil
      forumun sahibine ulastım

forum neden böyle diye sordum
      Forumun ölü olmasının en büyük nedeni Türkçeye mecbur fazla kullanıcı yok. dedi.

bide sitenin parası nezamana kadar ödenicek diye sordum.
      Duruma göre tekrar uzatırım.
      sunucu zaten lazım oluyor onu ödüyorum domain sadece 15-20 TL senelik fazla ücreti yok domainin

yani site 2018 in 5. ayına kadar açık askın abi domaini uzatırsa dahada çok açık kalır ama anladıgım kadarıyla forumla ilgilenemiyecek
      bu sekilde kalıcak forum

yeni forum açmayı düşünüyorum sizce ilgi görürmü siz ilgilenirmisiniz ne diosunuz son bi size soruyum ona göre bakıcam
      Hayli konuşulmuş edilmiş bir iki kelam da ben edeyim. Öncelikle birikim6767 arkadaşı sadece "forum niye aktif değil ya?" diye sormaktan ziyade elini taşın altına koymak için çabalamasından dolayı tebrik ediyorum. Aynı endişeleri ben de paylaşıyorum fakat şöyle bir gerçek var, internet artık çok değişti. Eskiden nasıl ki herkes forum açıp belirli konularla ilgilenen insanları bir araya toplamaya çalışıyorsa, şimdi de o işi Facebook gruplarında yapıyorlar. Kimse cebinden para verip hosting, domain almakla üstüne bir de Google'da o siteyi üst sıralara çıkarmakla, bir kitle gelmesini beklemekle ya da acaba sunucu çöker mi diye düşünmekle uğraşmak istemiyor. Bunun yerine 2 dakika içinde bir Facebook grubu oluşturmak, arkadaşlarını davet edip onların da kendi arkadaşlarını davet etmesini sağlayarak viral olarak büyümek daha kolay geliyor. Yanlış anlaşılmasın ben de hala forum kültüründen yanayım. Bir düzene göre kategorize edilmiş konularda arama yapmak ve cevap bulmak daha kolay. Ayrıca, forum kültürünü oldum olası sevmişimdir, bana daha samimi geliyor ama şu an bir forumun hayatta kalabilmesi biraz zor gibi. Bakın size somut bir örnek vereyim. Godot isiminde, benim nazarımda mükemmel bir iş çıkaran, bir oyun motoru var. Bu motorun kullanıcıları için forumdan Discord'una, Reddit'ine kadar her alanda paylaşım, iletişim imkanı var ama hiç biri Facebook sayfası kadar aktif değil. Allah'ım, ne kadar çok Facebook demişim. Hiç de haz etmem :)
      Kurucunun "Türkçe'ye mecbur fazla kullanıcı yok" lafına da büyük ölçüde katılıyorum. İngilizce bilen bir kimsenin önünde hangisine bakacağını şaşıracak kadar çok platform var. Ancak, Türkçe içeriği artıracak olanlar da yine aynı kişiler. Her zaman yeni girişimleri desteklemişimdir. Birikim6767'nin de bu konuda ne kadar hevesli olduğunu görebiliyorum. Daha önce yine bu forumdan çıkmış bir forum daha vardı. Yanlış hatırlamıyorsam "hectordiyorki" gibi bir şeydi ismi. Çok kısa sürede kapanmak durumunda kalmıştı. Zaten az sayıda olan -ki o dönem daha da azdır diye tahmin ediyorum- geliştirici kitlesinden, kendi özel platformuna bir kullanıcı kitlesi devşirmek zor iş. Niyetim kesinlikle kimsenin hevesini kırmak değil. Sadece piyasaya baktığımda gördüğüm durumu söylüyorum.
      thedemenio kardeşim yorumun için sagol dedigin gibi artık bişiler yapmak lazım bu forumdan artık bi oaly beklemek dogru değil dediğim gibi sahibi sadece domain parsını ödüyor yıllık 20tl siteyi açık tutuor ama bidaha yenileyip yenilemeyecegi belli değil.

evet ingilizce bilenler türkçe kaynakları kullanmıyor ama ingilzicesi iyi olmayan cok oyun yapımcısı var bu ülkede hiç bi kaynak bulamayıp pes ediyorlar facebookda öyle kişiler varki milletin bir yorumuyla hevesini kırıyorlar anlık bi deposu da yok eski konulardan arıyım nasıl yapılmıs bakayım gibi forum konusunu buyuzden cok seviyorum.

ama ben sırf yeni programcılar için bi forum açıcam inş ki iyi olur hersey istenilen kitleye ulasılır.amacım tüm konularda iyi bi türkçe arşiv ortaya koymak böyle bişi türk acemi oyun programcıları için çok önemli bence bu forum cok kullanılmasada hala bu forumun verileri sayesinde ayakda duran programcılar var

dediğim gibi açıcagım forumda inş ki iyi bi kitle bulurum ve yararlı olurum
      Herkes çok iyi niyetlerle bir şeyler olsun istiyor buraya kadar çok güzel bende sizin gibi türkiyede oyun geliştirme işi bir yerlere gelsin sektörler oluşsun isterim fakat yaklaşık 6-7 yıldı bu foruma üyeyim ara ara girer ne durumda diye bakarım, yardımcı olabileceğim bir şey varsa insanlara yardımcı olurum. Ama şöyle bir durum var. Anlık heveslerle oyun yapacağım diye fırlayıp gelenlerin önüne google da ilk bu site çıkıyor. Sonra biraz inceledikten sonra hemen üye olunup ilk konu açılıyor "herkese merhaba vs.." bir gün sonra da hemen ilk sorunlar yaşanıyor ve foruma konu açılıyor. Genelde sorulan soru çok basit seviyede ve kullanılan oyun motorunun en temel basit seviye dökümanlarında anlatılan içerikle ilgili oluyor. Bu durum 3 tane sonuç doğuruyor:
      1- Forumdaki işin ehli, usta, pro adamlar için durum: "gene geldi noob'un biri :thumbdown: . Forum çoluk çocuk doldu vs..."
      2- Konunun içinde yada sonunda soruyu soran arkadaş "git ingilizce öğren gel X( " cevabını alıyor.
      3- Türk milleti olarak kullanma klavuzu okumadığımız bir kez daha ortaya çıkıyor.
      Sonuç: Forumu bırakan ustalar, cevap alamayan ve hevesi kaçan yeni oyun yapımcısı adayı.

Çözüm:
      1- Foruma chat sistemi gibi çalışan daha rahat okunabilir bir forum teması kurulmalı.
      2- Pro yada Usta sorular cevaplar bölümü olmalı. Belli mesaj yazıp belli teşekkür almayan pro bölümüne gidipte soru soramamalı.
      3- Gene işin proları için özel chat aktif olacak. Tanışma sosyallik artacak ki herkes iletişim kurup sosyalleşip stress atıp ortaya iş çıkarabilsin ilerleyebilsin.

Burada prolara özel hizmet sunmanın amacı adamları sitede tutmak. Pro adam sitede takılırsa noob ta cevabını alır. Forum sırf noob dolarsa pro adam gider. Canı sıkılır adamın. Şöyle kendi seviyesinde iki adamla sohbet edemedikten sonra ne yapsın adam burada. Öğretmenlik yapmak istese zaten gider kurs verir ders verir adam.

Bence işin çözümü, siteyi yeni başlayana değil işin ustalarına yönelik yapmak. Böylece aktif üye kalitesi artar yeni başlayan da bu bilgi ortamından faydalanır.
      --------------------------------------------------------------------
      Ha şöyle bir durumda var. Yazılım dili ingilizcedir. Çünkü yazılım dilini üreten adamların dili ingilizcedir. İlk türkler yapsaydı türkçe olurdu. Ne yazıkki teknoloji adına bir halt üretip dünyada başı çekemediğimiz için dünyayı ancak takip edebiliyoruz. Onada şükür. Konumuza dönecek olursak yazılım oyun yapım işinin temelidir mühendisliğidir. İstediğin hayali kur, senaryoyu yaz, grafiktir modeldir uçur ortalığı yazılım bilmeden oyun yapamazsın. Yazılımı kendi kendine öğreneceksen de türkçe kaynak yetmez ingilizce kaynaklara girip işin kaynağından okuyup öğrenmek gerekir. Ahmete sor mehmede sor bu iş öğrenilmez. Çünkü çok teknik bir iştir. doğru yapılmazsa sorun çözmeye çalışmaktan iş yapılamaz. Bu işi düzgün öğrenmenin yolu da yazıım için bu dili çıkaranın kaynağından okuyup anlamak. Oyun motoru için kullanma klavuzu script referans ne varsa okuyup anlayabilmektir.

Sonuç:
      Türkçe oyun yapım yardımlaşma forumu fikri iyi niyetli olsada gerçekçi değildir. Türkçe dökümantasyon üretmek ciddi zaman alacak ve teknik bilgi isteyen bir iştir yani ticari bir iştir bedavaya uğraşılacak bir iş değildir. Bedavaya ancak pro seviyede işi yapan adam can sıkıntısını gidermek için gelipte 3-5 konuya aydınlatıcı cevap yazarsa bir şeyler elde edebilirsiniz. Bu forumda şu anda Usta seviyesinde kişiye hitap edecek pek bir şey yok. O zaman ana dilin ne olursa olsun oyun yapacam diyorsan ingilizceye mahkumsunuz arkadaşlar, İngilizce nasıl gelişir derseniz de çeviri yaparak gelişir. Gidin dizi çevirin kitap çevirin ingilizce bir şeyleri türkçeye çevirmeye çalışın sonra gelin yazılım öğrenmeye oyun geliştirmeye başlayın.

Türkiyede internetin yaygınlaşmaya başladığı yıllarda facebook tweeter vb. sosyal ağ siteleri olmadığı için forumlar olduğu için herkes forumlara üye olur oralarda zaman geçirirdi. Forumlar sosyalleşilen yerlerdi. Forumların canlılığı da buradan gelirdi. Ama arkadaşın dediği gibi facebook çok büyüdü herkes oraya yöneldi sosyalleşme kısmını facebook ele geçirdiği için forumlar artık sadece soru sormak için kullanılır oldu. Forumlardaki tek bigili adamlarda yönetici kadro kaldı. Onlarda ilgilenmezse işte gelinen son noktadayız hep birlikte.
      ---------------------------------
      Özet: Forum açma, gerek yok, ihtiyaçta yok. Bu işle uğraşanların ilgi alanına yönelik daha kullanışlı sosyalleşme imkanı yüksek bir sistem icat et. İlkler her zaman kazanır :thumbsup:
      skylander kardeşim adnone kardeşim siz yıllardır bu forumda sınız görüyorum.bakın siz de bırakamıyorsunuz arada boş vakitte olsada neler var diye bi girip bakılıyo ben alışkanlık edinmişim hergün bi bakıyordum.

benim o facebookdaki gruplar hiç hosuma gitmiyor.orda bikere sorulan soru 1 günde kayboluyor sabit bi verisi yok okadar kullanıcı varki bide orda işle ugrasmayan adam gelip boş yorumlar atıyor.

bugun forumu açmayı düşünüyorum çok kullanıcı kitlesine inş ulasılır

suan istedigim iyi bi veri deposu olusturmak boş vaktimde tüm bildigimi konulara dökmeyi düşünüyorum.hep böyle acemilere yönelik bişi olmaması lazım dediğin gibi daha gelişmiş projelerdende bişiler paylasmak lazım.

destek olacaklardan tek istegim herkesin bildigi bi kaç konuyu açması sadece bana değil belki ihtiyacı olan bi programcıya ulasır.
      Forumu açmış bulunuyorum

programcıkafa.com

inş güzel bi arşive ulasırız destek olmak isteyenler üye olup istedikleri konuda bi yazı yazmalarını isteyebilirim.

bugun bildigim konularda arşiv olusturmaya baslıyacagım

ayrıca site nin tasarımı hakkında görüşlerinizi de bekliyorum. sitede chatbox var ordan yazabilirsiniz.
      Büyük bir hevesle ve ilgiyle konuyu okumaya başladım ama ne yalan söyleyeyim yazının sonlarına doğru biraz hüsrana uğradım. Fakat @birikim6767 konuyu açtığın için ve bi farklılık yaratmaya çalıştığın için tebrik ediyorum, helal olsun herkesin ortak düşüncesini dile getirdin.

@birikim6767 yazıları okurken biri yeni forum açarsa bende elimden gelen desteği yaparım, konu açar yazılara katılırım diye planlıyordum ama siteyi görünce biraz hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü amacından sapmış. Unity ile uğraşan yazılımcı bile zor bulurken sen Unreal engine, Game Maker, Godot, Cryengine oyun motorlarını da dahil etmişsin. Ne yazıkki 3D Modellemeci foruma pek gelmiyor ve sen tüm programlar için tek tek başlık açmışsın içine girince de ayrı başlıklara dağılıyor. Senaryolar ile oyun fikirleri neredeyse aynı şey olmasına rağmen 2 farklı başlık açılmış. Daha türk oyun sektörü ile ilgili yazı yazılmıyor yabancı oyun sektörünü de dahil etmişsin. Ses ve müziği bölmüşsün ki zaten foruma müzik ile uğraşan biri maalesef gelmiyor. Kuş bakışı çizim olsa ya da bir eskiz olsa ne farkeder koy ikisinide aynı başlığa fakat bu forumda şimdiye kadar biri hiç paylaştı mı onuda bilmiyorum.

Söylediklerime kızma farkettiysen tasarıma, yapıya, domaine veya hostinge hiç birine yorum yapmadım. Hem para harcamışsın hem emek bu konuya lafım yok, gerçekten tebrik ederim ama keşke @skylander17 in uzun yazısını okusaydın. Sadece belli bir kesime özel tasarlamış olsaydın şuankinden daha fazla ilgi görürdü diye düşünüyorum. En azından forumda açılmış son 100 konuyu inceleseydin, forum pasif olmasına rağmen gelip konu açan kişiler ne arıyor ve ne soruyor diye.

Bende çok olmasa da 2014 yılından beri aranızdayım ve forumla ilgili güzel anılarım var. Forumun en aktif olduğu dönem de sağ altta realtime chatbox olduğu zamanlardı diye hatırlıyorum. @birikim6767 senin eklemiş olduğun chatbox burada da var öyle değil bize konuşup diğerlerine anlık mesaj atabileceğimiz sistem lazım.(Çevrimiçilerin görüneceği bi platform)

Bunlar benim şahsi görüşüm, herkes benim gibi düşünmeyebilir ama en azından domain isminin karşılığını veren bi site olmasını isterdim. "Programcı" kafa.

Arkadaşlar, burada bulunan herkes arada bir foruma bakıyor, merak ediyor. Site pasif diye yakınıyoruz fakat bunun sebeplerinden biri de biziz bence. Çünkü yeni konu açmıyoruz, sadece biri açarsa altına yorum atıyoruz. Bence bu olmamalı. Yaptığımız çalışmaları göstermek istemiyor olabiliriz bu yüzden konu açmıyor olabiliriz ama başka hiç mi konuşacak bir konumuz yok ? En azından oyun sektörü ile ilgili bi kaç haberi paylaşmalıyız ya da yazılımla ilgili fikirlerden, teorilerden. Çünkü başka bir site açılsa da biz konu açmazsak orası da bu durumda olacaktır. Bi arkadaş if/else anlatsa diğer arkadaş switch hiç yoktan foruma hareketlilik gelir.

Misal böyle yararlı bilgiler,

Source Code

1. ​// if-else construction.
      2. if (input > 0)
      3. classify = "positive";
      4. else
      5. classify = "negative";
      6. // ?: conditional operator.
      7. classify = (input > 0) ? "positive" : "negative";

@birikim6767 'nin açmış olduğu foruma toplu olarak geçeceksek sizde düşüncelerinizi belirtin bence. İstediğimiz bir ortamda bulunalım ve hepimiz sahip çıkalım. Sadece yapan kişi ve moderatörlere sorumluluk atmak yanlış olur diye düşünüyorum. Bunlar benim düşüncelerim arkadaşlar, gereksiz fazlalık yerine işini bilen tecrübeli insanlara ihtiyacımız var. Githubta bir sürü open source proje geliştiriliyor, herkes ortak çalışıyor ama sadece işi bilenler tarafından. Peki biz niye hala 15 yaş ve altının siteye aktiflik getirmesini istiyoruz?