Rpg Projesinde Oyun içi ekonomi içün fikirleriniz ?

Rpg Projesinde Oyun içi ekonomi içün fikirleriniz ?

Merhaba arkadaşlar , sanırım daha önce bu forumda hiç konuşmadığımız bir konuya değineceğim . Oyun projemde npcleri ve ekonomi sistemini kodlamaya başlamak üzereyim ama sistemin kurgusu şekillendirmek için fikir ve önerilerinize ihtiyacım var .
      Oyunda dinamik bir ekonomi sistemi oluşturmak istiyorum bir nevi arz talep ilişkisi gibi dinamik değişkenleri olan bir sistem oyun para birimine gold diyelim , npc ler satışa sundukları ürünler için belli bir stokları olsun ve bu stok üst sınırına ulaşana kadar oyunculardan üretim malzemesi istesin ve üretim malzemesine ne kadar çok ihtiyacı var ise oyunculardan üretim malzemesini o kadar çok gold karşılığı alsın ayrıca her ürün fiyatı stok azaldıkca çoğalsın diye düşünüyorum
      Ayrıca oyun içerisinde bu üretim malzemesini goldun değer karşılığı halibe gelip oyun para biriminin yine dinamik olarak üretilen para ve üretim malzemesi arasında ki dengeye bağlı olarak alım gücünü etkileyecek şekilde kurgulaya bilirim ama bu kısımdan emin değilim bunu yapmak bana oek mantıklı gibi gelmedi

oyun içerisinde dinamik ve oyuncular için pozitif etkiler oluşturacak ekonomik yapılar hakkında hiç fikir yada öneriniz var mı ve bu sistemlerin avantajı dez avantajı neler olabilir fikirlerinizi merak ediyorum ? :?:
      Rpg tarzı derken nasıl olacak bilemiyorum yani tek bir merkezde tüm npcler mi olcak yoksa bölge bölge aynı şeyi satabilen ya da farklı şeyler üzerine npcler mi olcak? Eğer farklı bölgeler varsa m&b serisindeki mantığı kullanabilirsin, oyunda belli bölgelerde belli şeyler daha fazlaya ya da daha ucuza satılıyor. Örnek vermek gerkirse X şehrinde tuz 100 goldken Y şehrinde 10gold gibi...
      Ayrıca aynı mantığı npc bazında da yürütebilirsin. Şu şekilde; misal kumaş satan bir npc kumaş malzemelerine normal fiyat verirken diğer yerler daha az fiyat veriyor gibi. Son olarak benim kendi oyunum için kullandığım satış sistemi var bu npcler için değilde karakter içi. Oyuncu pazara eşyayı seçtiği fiyatta koyuyor ancak her eşyanın halk arasında bir değeri var ve bu değerler kısmen değişiyor. Eğer değerin üzerindeyse zor altındaysa kolay satılıyor vb.
      Senin dediğin sistemin daha nekadar üzerine çıkılır bilmem ama fikrimi paylaşayım dedim :D Kolay gelsin