Sürükleme limiti.

Sürükleme limiti.

Source Code

1. ​public class xxlimit : MonoBehaviour {
      2. public float minX = -2.0f, maxX = 2.0f;// we want to keep the y between 0 and 10
      3. // Use this for initialization
      4. void Start () {
      5. }
      6. // Update is called once per frame
      7. void Update () {
      8. // get the position to a variable
      9. Vector3 currentPositionX = transform.position;
      10. // modify the variable to keep y within minY to maxY
      11. currentPositionX.x =
      12. Mathf.Clamp( currentPositionX.x, minX, maxX);
      13. // and now set the transform position to our modified vector
      14. transform.position = currentPositionX;
      15. }
      16. }

Merhaba arkadaşlar, mouse ile bir objeyi sürüklüyorum ve bu script sayesinde X ekseninde istediğim yerde sürüklemeyi durduruyorum. Daha doğrusu belirtilen yerin üstüne gitmiyor. Aslında istediğim de buydu fakat ben bu scripti şu şekilde değiştirmek istiyorum minX ve maxX değişkenlerini kendim ayarlamak yerine, belirlemiş olduğum bir gameobjectle bu seviyeleri belirlemek istiyorum mesela gameobject bir duvar, ben bunu scene ekranında X 3 konuma alıyorum mouseda duvara geldiğinde yani x 3 de tekrar duracak. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

BugZone344 wrote:

Yani snap sistemi mi?

Hocam sistemin isminin ne olduğundan emin değilim maalesef. Ben X limit diye aratıp scripte ulaştım.

basayx wrote:

Sorunu anladıysam - ki anladığıma pek emin değilim - şöyle basit bir şey işine yarar:

Source Code

1. public Transform hedef;
      2. minX = hedef.transform.position.x;
      3. minY = hedef.transform.position.y;

Doğru anlamışsınız sayın basayx istediğim gibi oldu. Ben şöyle bir hata yapmışım Transform yerine GameObject yaptım ve minX = hedef; diye bitirmiştim. Float hatası vermişti. İlgilendiğiniz için her ikinize de çok teşekkür ederim.